Μισοάδειο ή μισογεμάτο;

Πιο πολύ και από το ματς του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο μπάσκετ είχαν ενδιαφέρον οι κρίσεις που το ακολούθησαν – κρίσεις που αφορούσαν όχι τόσο τον αγώνα, όσο τις ομάδες και την προοπτική τους.Ο Ολυμπιακός κέρδισε 64-60 καπαρώνοντας την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο – πράγμα που μπορεί να σημαίνει
πολλά, αλλά μπορεί και να μην σημαίνει και τίποτα. Το ωραίο στην περίπτωση είναι ότι υπάρχουν αυτοί που βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο κι αυτοί που το βλέπουν μισογεμάτο.Στον Παναθηναϊκό λένε ότι η ομάδα τους είναι πολύ καινούργια και παρόλα αυτά έμεινε στο ματς επιχειρώντας μια εντυπωσιακή ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκε. Ορθώς τονίζουν ότι ο Λάσμε π.χ καλά καλά δεν γνωρίζει τους συμπαίκτες του και ότι ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί παίκτες όπως ο Αρμστρονγκ, ο Κιτσεν και ο Αντυ Πάγκο: οι τρεις δεν έβαλαν ούτε ένα καλάθι – γεγονός που και στατιστικά είναι δύσκολο να επαναληφθεί.Λένε επίσης ότι οι παλιοί, δηλαδή ο Διαμαντίδης και ο Τσαρτσαρής, είναι οι εγγυητές της συνέχειας της ομάδας και ότι αυτοί οι δυο ουσιαστικά έπαιξαν μόνοι απέναντι σε ένα Ολυμπιακό, που αυτός είναι και δεν περιμένει άλλους παίκτες και άλλες βοήθειες. Σωστά στον Παναθηναϊκό θυμίζουν ότι αμερικάνους μπορεί ν αλλάξουν, αν αποδειχτεί ότι αυτοί που ήρθαν δεν κάνουν, και θυμίζουν ότι και πέρυσι ο Ολυμπιακός άλλαξε αμερικάνους τον Δεκέμβριο και μετά από αυτό βελτιώθηκε πάρα πολύ.Επίσης υπογραμμίζουν ότι έχασαν μόλις με 4 πόντους από τον πλήρη στο ματς αντίπαλό τους, ενώ παίκτες με πόντους στα χέρια, όπως ο Σχορσιανίτης, ο Μπράμος, ο Ούκιτς και ο Μασιούλις, είχαν φτωχή επιθετική προσφορά. Με μια στοιχειώδη καλύτερη επιθετική παρουσία των συγκεκριμένων το αποτέλεσμα μπορεί προσεχώς να είναι διαφορετικό.Στον Ολυμπιακό από την άλλη πανηγυρίζουν γιατί η νίκη αυτή ουσιαστικά δίνει πρωτιά στην κανονική περίοδο κι αυτό σημαίνει μισό πρωτάθλημα. Χαίρονται επίσης γιατί είδαν πρώτη φορά την ομάδα φέτος να παίζει άμυνα: ο Ολυμπιακός έρχονταν από τη βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη και πήγε στο ΟΑΚΑ και κέρδισε γιατί δέχτηκε μόλις 60 πόντους. Πέρυσι ο Ολυμπιακός που κατέκτησε Ευρωλίγκα και Πρωτάθλημα δεν είχε κερδίσει τον ΠΑΟ εκτός έδρας ποτέ: η νίκη στο ΟΑΚΑ δεν είναι εύκολη υπόθεση και δικαίως θεωρείται μεγάλο αποτέλεσμα. Λογικά τονίζουν ότι στο ματς αυτό φάνηκε η ουσιαστική ενίσχυση της ομάδας: ο Περπέρογλου έκανε σπουδαίο ματς επιθετικά, ο Μαυροειδής βοήθησε πολύ στην άμυνα, η ομάδα δεν υπέφερε κανένα από τους νέους παίκτες του Παναθηναϊκού κι αυτό κάτι σημαίνει.Όλα αυτά ισχύουν, αλλά είναι η αισιόδοξη ανάγνωση, γιατί υπάρχει και μια άλλη. Ο ΠΑΟ έμεινε στο ματς εκτελώντας 27 βολές συνολικά, δηλαδή 14 παραπάνω από όσες κέρδισε ο Ολυμπιακός τον οποίο οι Πράσινοι από την αρχή κυνηγούσαν! Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στον Ολυμπιακό σφυρίχτηκαν σχεδόν τριπλάσια φάουλ – ακόμα και για τα μέτρα των ελλήνων διαιτητών αυτό δεν είναι τόσο συνηθισμένο! Πέρα όμως από τη δυναμική του ματς, υπάρχει και η ίδια η αγωνιστική πραγματικότητα που πρέπει να προβληματίσει τον Πεδουλάκη.Μια ομάδα μπορεί ν` αλλάξει δ