Νίκη - ανατροπή για τον Εργοτέλη

Επιστροφή στις νίκες για τον Εργοτέλη, ύστερα από δύο σερί ήττες και μία ισοπαλία. Οι Κρητικοί, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν 3-1 του Πανθρακικού στο Παγκρήτιο για την 11η αγωνιστική της Super League.Με το "τρίποντο" αυτό, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτασε τους 17 βαθμούς και συγκατοικεί στην 4η θέση με Παναθηναϊκό και ΠΑΣ Γιάννινα.Στον αντίποδα, στους 14 βαθμούς έμεινε η ομάδα της Κομοτηνής, η οποία είχε να ηττηθεί μακριά από το γήπεδό της από τις 25 Αυγούστο, όταν στο πλαίσιο της
2ης αγωνιστικής είχε χάσει 0-1 από την Ξάνθη.Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες των προϋποθέσεων για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 11ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ με σκόρερ τον Τζανή, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Κάσες  και πλάσαρε τον Αθανασίου για το 0-1.Στο 28' κι ενώ ο Εργοτέλης είχε πάρει τα ηνία τα ματς, ήρθε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες, διαφοροποιώντας τα δεδομένα του αγώνα. Ο Εμπό έκανε μαρκάρισμα... καρατέκα στον Βερπακόφσκις, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.Με παίκτη παραπάνω οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Βερπακόφσκις με δυνατό σουτ "εκτέλεσε" τον Σέρεμετ, γράφοντας το 1-1.Στο 50ό λεπτό ο Πανθρακικός άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν ο Ιγκόρ, ύστερα από προσπάθεια του Κάσες, έστειλε με σουτ την μπάλα στο δοκάρι.Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρομάνο δεν... σημάδεψε λάθος. Με κεφαλιά νίκησε τον Σέρεμετ, οδηγώντας τον Εργοτέλη στην ανατροπή (2-1).Το τελευταίο μισάωρο κύλησε με σωστή διαχείριση από πλευράς Κρητικών, οι οποίοι όχι απλώς και μόνο κράτησαν το 3-1, αλλά στις καθυστερήσεις πέτυχαν και τρίτο γκολ με προβολή του Διαμαντάκου, ύστερα απο εξαιρετική κάθετη πάσα του Χαντί.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας, Κοιλιάρας, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Πελέ, Καρντόζο (46' Αναστασάκος), Βερπακόφσκις (78' Χαντί), Μπουχαλάκης (57' Ρομάνο), Μπαντιμπανγκά, Διαμαντάκος.ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Χρήστου, Εμπόου, Μπαϊκαρά (82' Κατσικοκέρης), Ρομέου, Λαδάκης (66' Ζεκίνια), Κάσες, Τζάνης (46' Σκλιοπίδης), Ίγκορ.