Νίκη Ευρώπης για την Γκλάντμπαχ

Με πέναλτι του Φίλιπ Ντάεμς στο 27ο λεπτό η Γκλάντμπαχ νίκησε 1-0 της Αουγκσμπουργκ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga.Τα "πουλάρια" με τη νίκη τους αυτή βρέθηκαν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας και ονειρεύονται έξοδο στο Europa League της επόμενης περιόδου, την ώρα που οι αντίπαλοί τους εξακολουθούν
να βρίσκονται σε δεινή θέση, όσον αφορά την παραμονή τους.Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στη φάση του 26ου λεπτού, όταν ο Κέβιν Βογκτ παραχώρησε πέναλτι και αποβλήθηκε αφήνοντας την Αουγκσμπουργκ με δέκα παίκτες, με τον Φίλιπ Ντάεμς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να δίνει τη νίκη στην Μπορούσια.ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Τερ Στέγκεν, Γιάντσκε, Μπρόουερς, Αλβάρο Ντομίνγκεζ, Ντάεμς, Μαρξ, Τζάκα, Χέρμαν (75' Γιουνς), Αράνγκο, Χάμκε, Μλάπα (74' Χργκότα).ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μάνινγκερ, Βερχάεγκ, Βογκτ, Κάλσεν - Μπράκερ, Οστρζόλεκ, Μπάιερ, Χαν, Μόραβεκ (84' Ερλ), Γι, Βερνέρ (31' Ράινχαρτ), Μέλντερς (66' Μουσονά).