Νίκη Κολοσσού επί του ΑΓΟΡ, έπειτα από δύο παρατάσεις!

Στα... σημεία κρίθηκε ένα ακόμη ματς στην πρεμιέρα της Α1, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με συγκλονιστικό τρόπο, επικρατώντας με 82-80 του ΑΓΟΡ, έπειτα από δύο παρατάσεις!Οι ροδίτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και είχαν τα ηνία του αγώνα στην πρώτη περίοδο (19-15, 10`), αλλά στη συνέχεια ο ΑΓΟΡ βρήκε τα πατήματά του και δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους.Οι κρητικοί κατάφεραν μάλιστα με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-37.Ο Κολοσσός αντέδρασε στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και ξαναπήρε κεφάλι (43-41), αλλά με τον Τσόχλα σε κέφια ο ΑΓΟΡ έκανε σερί 9-0 για να ξεφύγει με 7 πόντους (50-43).Ο Τσαλδάρης κράτησε τον Κολοσσό μέσα στο ματς, καθώς με δικά του καλάθια οι ροδίτες πλησίασαν στον πόντο, στο φινάλε της τρίτης περιόδου (52-53, 30`).Ετσι, η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική και 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε το σκορ ήταν ισόπαλο με 65-65. Ο Κολοσσός είχε την τύχη στα χέρια του για να πάρει τη νίκη, αλλά Χάτεν και Τσόχλας έχασαν διπλή ευκαιρία, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν, όμως, να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο (8-8 το επί μέρους σκορ) και χρειάστηκαν και δεύτερη παράταση για να... λύσουν τις διαφορές τους.Εκεί, ένα κρίσιμο τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Κολοσσού που έστε και δύσκολα ξεκίνησε με νίκη την πορεία του στην Α1 (82-80).