Νίκη με... το μυαλό στην Σιένα ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς παρουσίασε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο αξιόμαχο συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο κατάφερε στο τέλος, με όπλο την άμυνα της, να επικρατήσει και να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Επιστροφή, με καλή εμφάνιση, για τον Εϊσι Λο.Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο ΣΕΦ, με τους ερυθρόλευκους
να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τις συνεργασίες του Σπανούλη με τον Ντόρσεϊ, να παίρνουν μία διαφορά έξι πόντων (9-3, 5').Οι κυανέρυθροι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, βελτίωσαν την άμυνα τους και με τρίποντο του Ντίμπλερ, κρατούσαν την επαφή τους με το σκορ (8-11, 8'). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +3 (17-14, 10').Ιδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή του άμυνα, ο Πανιώνιος ξεκίνησε με σερί 5-0 και πήρε το προβάδισμα με δύο πόντους (19-17, 12').Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός, με ηγέτη στην επίθεση τον Πρίντεζη, βρήκε λύσεις και ανέκτησε το προβάδισμα (27-22, 16'), ωστόσο οι Στίβενσον και Νάτζφεϊ  έφεραν το ματς στα ίσια για τους φιλοξενούμενους (27-27, 18'). Με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (7-0), οι πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με +6 (37-31, 20').Η ομάδα του Ιβκοβιτς διεύρυνε το σερί της σε 10-0, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Κέσελι να ευστοχεί σε τρίποντο και να αυξάνει την διαφορά στο +9 για τον Ολυμπιακό (40-31, 22').Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα βελτίωσε την άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και την αμυντική ολιγωρία των ερυθρόλευκων και απάντησε με ένα δικό της 7-0, μειώνοντας στο καλάθι (38-40, 24').Με τους Γκετσεβίτσιους και Κέσελι, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (49-43, 26'), αλλά για άλλη μία φορά στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις και ισοφάρισαν σε 49-49, στο 28'. Με ένα 4-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πήγε πρώτος στο τέταρτο δεκάλεπτο, με +4 (58-54).Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των ερυθρόλευκων στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Με όπλο την πιεστική άμυνα, οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον Πανιώνιο σε πολλά λάθη, βρήκαν εύκολα καλάθια και άνοιξαν την διαφορά στους 12 (66-54, 33').Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν τα παράτησαν, βρήκαν τα πατήματα τους σε άμυνα και επίθεση και με τους Ξανθόπουλο και Κις, έτρεξαν με την σειρά τους ένα 6-0, μειώνοντας στους έξι (60-66, 35') και δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στα λεπτά που απέμεναν.Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, οι πειραιώτες έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα δικό τους 6-0, ξέφυγαν με 12 (72-60), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με το τελικό 73-64, δείχνοντας με την απόδοση του πως το μυαλό του ήταν στα πλέι οφ της Euroleague, με αντίπαλο την Σιένα.Τα δεκάλεπτα: 17-14, 20-17, 21-23, 15-10.