Νίκη με... υπογραφή Πίτι για τη Ράγιο

Το ματς της Ράγιο Βαγεκάνο είχε μικρή βαθμολογική σημασία, ωστόσο, έγινε καλό παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-2.Η Ράγιο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με γκολ του Πίτι, για τον οποίο ενδιαφέρεται και ο ΠΑΟΚ.Το 0-1 υπέρ της Ράγιο ήταν και το σκορ στο ημίχρονο,  ωστόσο, η Λεβάντε αντέδρασε και με τον Ακουαφρέσκα έφερε το ματς στο 1-1 (52`).Η
Ράγιο, όμως, κυριάρχησε στη συνέχεια και με γκολ των Βάσκεζ (56`) και Πίτι (72`) "κλείδωσε" τη νίκη. Η Λεβάντε απλώς μείωσε στο 86` με τον Ιμπόρα στο τελικό 2-3.Με τη νίκη της αυτή η Ράγιο έχει μαθηματικές ελπίδες, ωστόσο, πολύ δύσκολα θα προλάβει το τρένο της Ευρώπης.Αναλυτικά η 36η αγωνιστική: Τετάρτη, 08 Μαϊου Θέλτα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 Ρεάλ Μαδρίτης – Μάλαγα 6-2 Σάββατο, 18 Μαϊου Χετάφε – Βαλένθια 0-1  (44’ Ματιέ) Γρανάδα – Οσασούνα 3-0  (23' Eλ Αραμπί, 80' Σικέιρα πεν., 90+3' Μπουονανότε) Σεβίλλη – Σοσιεδάδ 1-2 (10' Ράκιτιτς-16' αυτ. Ράκιτιτς, 24' Αγκιρέτσε) Κυριακή, 19 Μαϊου Λεβάντε – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-3 (52΄Ακουαφρέσκα, 86΄Ιμπόρα-20΄, 72΄Πίτι, 56΄Βάσκεθ) Λα Κορούνια – Εσπανιόλ (18:00) Σαραγόσα – Αθλέτικ Μπιλμπάο (20.00) Μπαρτσελόνα – Βαγιαδολίδ (22.00) Δευτέρα, 20 Μαΐου Μαγιόρκα – Μπέτις (23.00)