Νίκη στο παρά 5 για τον Αστέρα

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, με γκολ του Μπαρτολίνι στο 85', πήρε την νίκη με 1-0 στην Λιβαδειά, χωρίς να είναι καλύτερη από αυτή του Γιώργου Παράσχου. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, αλλά έφυγαν ηττημένοι.Πολύ κακό ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, στο πρώτο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία
της μπάλας στην επίθεση, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση για γκολ.Στο 15', ο Λεβαδειακός απείλησε την εστία του Χακόμπο, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, ο Ζησόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έδιωξε.Στην συνέχεια, τα μακρινά σουτ των Σουμπίνιο, Πόποβιτς και Λισγάρα δεν προκάλεσαν ανησυχία στους φιλοξενούμενους , με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται, χωρίς να υπάρχει σκορ.Η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε. Το θέαμα ήταν κακό, με το σκληρό παιχνίδι και τα πολλά λάθη να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.Η ομάδα του Παράσχου ήταν πιο επιθετική, όπως και στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Χακόμπο. Οι προσπάθειες των Σουμπίνιο και Μεντί δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 64' ο Κοιλιάρας έκανε αδύναμο σουτ από πολύ καλή θέση, με τον Χακόμπο να μπλοκάρει εύκολα.Στο τελευταίο τέταρτο, το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να χάνουν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που, κόντρα στην ροή του αγώνα, σκόραραν και πήραν το προβάδισμα.Στο 85', μετά από σουτ του Πουλίδο, η μπάλα κόντραρε σε σώματα, ο Μπαρτολίνι έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά, νίκησε τον Κυριακίδη και άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, στα λεπτά που απέμεναν, με τον Αστέρα Τρίπολης να πανηγυρίζει την νίκη, με το τελικό 1-0.