Νίκη τίτλου για Σίτι, 3-2 τη Τότεναμ στο 95'!

Με πέναλτι του Μπαλοτέλι στο 95ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-2 της Τότεναμ στο... τρελό σε εξέλιξη ντέρμπι κορυφής της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ των Νασρί και Λέσκοτ μέσα σε τρία λεπτά (56' και 59'), όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ντεφόου μείωσε σε 1-2 και στο 65' ο Μπέιλ ισοφάρισε σε 2-2!

Αυτό έδειχνε ότι θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, όμως στο 94' ο ιταλός διεθνής

κέρδισε πέναλτι από τον Κινγκ και ο ίδιος ευστόχησε στην εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα, χαρίζοντας στην ομάδα του μία υπερπολύτιμη νίκη στο κυνήγι της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής
Σάββατο (21/1)
Νόριτς-Τσέλσι 0-0
ΚΠΡ - Γουίγκαν 3-1 (33' Χέλγκασον πεν., 45' Μπουζάκι, 81' Σμιθ -66' Ροδαλέγκα)
Στόουκ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 1-2 (86' Ζερόμ- 35' Μόρισον, 89' Ντοράνς)
Σάντερλαντ - Σουόνσι Σίτι 2-0 (14' Σεσενιό, 85' Γκάρντνερ)
Γουλβς - Αστον Βίλα 2-3 (21' Νάιτλι, 31' Εντουαρντς - 11' Μπεντ πεν., 51', 85' Κιν)
Εβερτον - Μπλάκμπερν 1-1 (24' Κέιχιλ- 71' Γκουντγουίλι)
Φούλαμ - Νιούκαστλ 5-2 (51' Μέρφι, 59', 65', 89' Ντέμπσεϊ, 68' Ζαμόρα πεν.- 43' Γκάθρι, 85' Μπερν Αρφά)
Μπόλτον - Λίβερπουλ 3-1 (4` Ντέιβις, 29` Ρίο Κόκερ, 50` Στάινσον - 37` Μπέλαμι)