Ντόρτια με μπαλάρα!

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟ επικράτησε με 4-0 της τυπικά γηπεδούχου Καλλονής στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας το χειροκρότημα των οπαδών του, που απόλαυσαν ίσως τον καλύτερο φετινό Παναθηναϊκό. Δύο γκολ ο Πράνιτς, ένα ο Μπεργκ κι άλλο ένα ο Αμπέιντ, εξαιρετικός ο Ζέκα, μέσα σε πολλές φάσεις, αλλά μοιραίος ο Καρέλης, που δεν μπόρεσε να νικήσει σε 5 περιπτώσεις τον... ήρωα για την Καλλονή, Χογκ.
Μόνο ο Λεοζίνιο φάνηκε επιθετικά για τους νησιώτες, που γλίτωσαν από... συντριβή χάρη στον τερματοφύλακά τους.Ο Γιάννης Αναστασίου κράτησε για 3ο σερί ματς εκτός ενδεκάδας τον Καπίνο, δίνοντας και πάλι ευκαιρία στον Κοτσόλη, ενώ δεξί μπακ ξεκίνησε ο στόπερ Τριανταφυλλόπουλος. Οι υπόλοιποι σε διάταξη 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή ήταν οι Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Νάνο στην άμυνα, Μέντες κόφτης, Ζέκα, Αμπέιντ στα άκρα, Πράνιτς δεκάρι και δίδυμο στην επίθεση οι Καρέλης και Μπεργκ.Πραγματοποιώντας το καλύτερο πρώτο ημίχρονο σε παιχνίδι για τη φετινή περίοδο, έχοντας 15 τελικές, συντριπτική κατοχή μπάλας, ωραίους συνδυασμούς και ποδόσφαιρο κυριαρχίας ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 2-0 της Καλλονής στο ΟΑΚΑ, με σκόρερ τον Πράνιτς (29') και τον Μπεργκ (44'), με τον Σουηδό να φτιάχνει το πρώτο γκολ και τον Ζέκα το δεύτερο, ενώ ο Καρέλης και ο Αμπέιντ έχασαν κλασικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα σε αυτό το πρώτο 45λεπτο. Την ίδια ώρα η Καλλονή έδειχνε να είναι απροετοίμαστη για το ματς με τους παίκτες της να δείχνουν πως τα έχουν χαμένα, έχοντας κορυφαίο τον τερματοφύλακά της, Χογκ, ο οποίος αποσόβησε αρκετές φορές τον κίνδυνο και κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο, με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 2-0 υπέρ τους. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Χογκ να βγαίνει και πάλι νικητής σε τετ α τετ με τον Καρέλη στο 50', ενώ η Καλλονή έκανε την πρώτη της καλή φάση στο 58' με τον Λεοζίνιο, που από καλή θέση πλάσαρε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κοτσόλη. Ο Βραζιλιάνος είχε ακόμη 2-3 σουτ προς την εστία των πρασίνων, που όταν ανέβασαν και πάλι ρυθμούς έφτασαν στο 0-3 με σκόρερ τον Πράνιτς στο 67', που... σκότωσε με δυνατό σουτ τον Χογκ, ύστερα από σέντρα του Αμπέιντ.Οι πράσινοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα, αλλά ο Μαρινάκης είχε εξ επαφής κεφαλιά άουτ στο 77', νέο χαμένο τετ α τετ του Καρέλη στο 81', με τον τερματοφύλακα της Καλλονής να σώζει γι άλλη μια φορά την εστία του. Στο 84' ο Μαρσέλο είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Καλλονή με 10 για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Αμπέιντ στο 91', που απλώς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από παράλληλη σέντρα του Κλωναρίδη.ΑΕΛ Καλλονής: Χογκ, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Μαρσέλο, Γκαρσία (72' Χουανλού), Λεοζίνιο, Καζάκης, Μανούσος (57' Βαλλιός), Φαρία (72' Γάλας).Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος (71' Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο (80' Χουχούμης), Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπεντ, Καρέλης, Μπεργκ (74' Κλωναρίδης).