Ο Αρης ισοφάρισε τη σειρά των μικρών τελικών σε 1-1 μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με

Είναι μικροί μόνο στο μάτι! Ο λόγος για τους τελικούς των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, ο νικητής των οποίων θα κατακτήσει την 3η θέση και θα παίξει στα προκριματικά της Ευρωλίγκα. Η σειρά μεταξύ Αρη και ΠΑΟΚ προτείνεται ανεπιφύλακτα για σποτάκι διαφήμισης του ελληνικού μπάσκετ, καθώς έχει καταφέρει χάρη στην συναρπαστική και χαρακτηριζόμενη από συνεχείς εκπλήξεις εξέλιξη της να το αναζωογονήσει και ευτυχώς αναμένεται να τραβήξει μέχρι να φτάσει στο όριο των ματς , αν κρίνουμε τουλάχιστον από τα δύο πρώτα παιχνίδια.
Για δεύτερη λοιπόν συνεχόμενη φορά οι δύο ομάδες προκάλεσαν έντονες συγκινήσεις και προσέφεραν ένα ανταγωνιστικό και σκληρό ντέρμπι. Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά του Αρη να χαμογελάσει. Η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς κέρδισε με 73-70 στο Αλεξάνδρειο και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Πλέον χρειάζεται να δραπετεύσει με το διπλό στην Πυλαία. Αποστολή όχι ιδιαίτερα εύκολη, δεδομένου ότι το PAOK Sports Arena δεν είναι –με την καλή έννοια- και το πλέον φιλόξενο γήπεδο…Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και κατάφερε να προηγηθεί μετά από δύο λεπτά αγώνα με 8-2, προκαλώντας τον ενθουσιασμό των περίπου 5.000 φιλάθλων του. Δεν ήταν όμως ανάλογα καλή η συνέχεια για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ αν και άργησε κάπως, τελικά βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε και το τρίποντο του Γιαννακίδη χάρη στο οποίο μείωσε σε 9-12 (4’) αποτέλεσε την αρχή της αντεπίθεσης του. Συνέχεια στο σερί εύστοχων σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 δόθηκε από τον Ντοζιερ (12-14) με τον νεαρό γκαρντ να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 14-14 (6’), βάζοντας με αυτό του το καλάθι φωτιά στο ματς!Από τη στιγμή που η διαφορά υπέρ του Αρη εξανεμίστηκε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά λίγο πριν το τέλος της χάρη σε καλάθι του Μάρσαλ (20-18). Η κακή του όμως άμυνα είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί ένα απροσδόκητο γκολ φάουλ από τον Σλούκα και νέα ανατροπή των δεδομένων (21-20, 10’).Κατ΄ εικόνα και καθ΄ ομοίωση του Αρη των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης, ήταν ο ΠΑΟΚ στις αρχές της δεύτερης περιόδου κατορθώνοντας να διατηρεί για αρκετά λεπτά μία διαφορά της τάξεως των τεσσάρων πόντων (32-28, 15’). Από την άλλη μεριά δεν κατόρθωσε να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ και αυτό ήταν κάτι που πλήρωσε, καθώς ο Αρης κατάφερε έστω και ανορθόδοξα να επιδιορθώσει τη σύνδεση του με το καλάθι και να προσπεράσει στο σκορ με  34-32(17’). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (38-38), με το δεύτερο μέρος να αναμένεται συναρπαστικό.Το μπάσκετ που παίχτηκε στο πρώτο μέρος δεν διεκδικεί όσκαρ θεάματος, αλλά στην επανάληψη τα ματάκια μας… κουράστηκαν ακόμα περισσότερο. Οι δύο ομάδες έσφιξαν όσο μπορούσαν πιο πολύ τις άμυνες τους, ενώ παράλληλα έγιναν περισσότερο νευρικές στην εκδήλωση των επιθέσεων τους. Με άλλα λόγια ξύλο, άστοχα σουτ και λιγοστά καλάθια. Συνολικά σημειώθηκαν 21πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει στην τελική ευθεία με βραχεία κεφαλή (49-48, 30’)Μέχρι και το 33’ το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου έδειχνε να έχει μία ελαφρά υπεροχ