Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Με ισοπαλία (1-1) ξεκίνησαν το πρωτάθλημα ΟΦΗ και Ατρόμητος στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος. Οι Κρητικοί με γκολ του Γεωργίου στο 75' έσωσαν το βαθμό και θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι, σε αντίθεση με τους Περιστεριώτες, που είχαν προηγηθεί με αυτογκόλ του Μπουλούτ στο 10', αλλά είχαν τεράστιες ευκαιρίες με τον Αναστασάκο στο πρώτο μέρος να καθαρίσουν τη νίκη. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, ανώτεροι οι γηπεδούχοι
στην επανάληψη. Κατάμεστο το "Γεντί Κουλέ" από οπαδούς των ασπρόμαυρων, επίδειξη δύναμης από τον Κωνσταντινέα που έβγαλε 10 κίτρινες από το τσεπάκι του! Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε τον ΟΦΗ με τον Βεζυρίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Γαλανόπουλο, Γεωργίου, Μπουλούτ και Πίτσο στην άμυνα, τον Βερόν αμυντικό χαφ με τους Ρόβα και Κάλαϊτζιτς μπροστά του, τους Ζορμπά-Παπουλή στα δύο "φτερά" και τον Καμπάνταη στην κορυφή της επίθεσης. Ο Γιώργος Δώνης από την πλευρά του κατέβασε τον Ατρόμητο, με τον Ιτάνζ κάτω από γκολπόστ, τους Σκόνδρα, Φυτανίδη, Ζουέλα και Γιαννούλη στην άμυνα, τον Μακρή κόφτη, με τους Πίτου Γκαρσία και Τάτο μπροστά του, τους Επσταϊν-Καραγκούνη στις πτέρυγες και τον Αναστασάκο σε θέση φορ.Με την ώθηση από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί του, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς και ζήτησε το γκολ στη φάση με τον Πίτσο στο 8ο λεπτό, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μπουλούτ (βρήκε η μπάλα στο σώμα του, μετά από φάουλ -σαν κοντινό κόρνερ- του Πίτου Γκαρσία)!Το γκολ αυτό, έκοψε τα πόδια στους Κρητικούς και έδωσε φτερά στους Περιστεριώτες, που κυριάρχησαν στο γήπεδο και έχασαν δύο απίστευτες ευκαιρίες με τον Αναστασάκο -στο 12' από κάθετη μπαλιά του Τάτου πλάσαρε άουτ και στο 16' από παράλληλη σέντρα του Επστάιν δεν μπόρεσε να νικήσει με προβολή τον Βεζυρίδη- για να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ.Ο Ατρόμητος όντας πιο έτοιμος σαν ομάδα και με την ψυχολογία υπέρ του ήλεγχε τον αγώνα και είχε ακόμη δύο φάσεις με σουτ του Καραγκούνη για να πετύχει κι άλλα τέρματα, ενώ ο ΟΦΗ έχασε την καλύτερη ευκαιρία του στο 45', με τον Βερόν, το σουτ του οποίου απέκρουσε δύσκολα με γροθιές ο Ιτάνζ. Ορισμένα νεύρα, κάποιες μικροσυμπλοκές, που έφεραν διακοπές του ματς και 2-3 κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν το παζλ του πρώτου 45λέπτου.Οπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 55' θα μπορούσε να ισοφαρίσει με το σουτ του Ζορμπά, όμως ο Ιτάνζ είχε διαφορετική άποψη και με σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ κράτησε το 0-1 υπέρ του Ατρομήτου. Ο γκολκίπερ των κυανόλευκων αποσόβησε τον κίνδυνο και στο σουτ του Ουκάρ (είχε περάσει λίγο νωρίτερα στη θέση του Ζορμπά) στο 72ο λεπτό.Η κυριαρχία των Κρητικών στο δεύτερο ημίχρονο επισφραγίστηκε με το γκολ του Γεωργίου στο 75ο λεπτό, το οποίο έβαλε... φωτιά στο "Γεντί Κουλέ". Από κόρνερ του Ουκάρ, οι αμυντικοί του Ατρομήτου δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο αμυντικός του ΟΦΗ με διπλή προσπάθεια, πεσμένος στο έδαφος, νίκ