Ο Ολαϊτάν "μίλησε" τελευταίος, 1-1 η Βέροια στην Κέρκυρα

Η Κέρκυρα κρατούσε τη νίκη μέχρι το τέλος, αλλά ο Ολαϊτάν είχε διαφορετική άποψη και στο 88' ισοφάρισε χαρίζοντας σημαντικό βαθμό στη ΒέροιαΣε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, Κέρκυρα και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 12η αγωνιστική στο νησί των Φαιάκων.
Η ομάδα του Ακη Μάντζιου ήταν καλύτερη στο α' μέρος και προηγήθηκε στο 41' με τον Γιάννη Γκούμα, ενώ στην επανάληψη έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς για να κρατήσει το σκορ. Η Βέροια, που για μισή ώρα έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Γιάντση, στην επανάληψη αντέδρασε, είχε δοκάρι με τον Ολαϊτάν, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός, που ισοφάρισε στο 88' και ενώ η ομάδα του δεν έβρισκε λύσεις. Βαθμός σημαντικός για την ομάδα του Καλαϊτζίδη, που συνδύασε το ντεμπούτο του με θετικό αποτέλεσμα μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, έχασε σημαντική ευκαιρία η Κέρκυρα να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις.Να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα ήθελε η Κέρκυρα, που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Οι Φαίακες είχαν την υπεροχή το πρώτο 25λεπτο και σε δύο περιπτώσεις απείλησαν τον Τζόναθαν. Αρχικά με τον Εντερ στο 16' και στη συνέχεια με τον Λεόν στο 24'. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, με τη Βέροια να ισορροπεί και να προσπαθεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.Δεν τα κατάφερε όμως, καθώς οι Ολαϊτάν και Μπαργκάν ήταν καλά κλεισμένοι με αποτέλεσμα ο Αναστασόπουλος να παραμένει θεατής του αγώνα. Η Κέρκυρα πάντως βρήκε τον τρόπο να φτάσει στα αντίπαλα δίχτυα, εκμεταλλευόμενη μία στημένη φάση. Ο Γιάντσης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιάννης Γκούμας, που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Ηλιάδη (αναγκαστική η αλλαγή λόγω τραυματισμού) και έκανε ντεμπούτο, άνοιξε το σκορ στο 41' με το κεφάλι.Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν και η Βέροια πήρε τα ηνία, ψάχνοντας την ισοφάριση. Η ομάδα του Καλαϊτζίδη, που έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας, άγγιξε το γκολ στο 50', αλλά ο Ολαϊτάν στάθηκε άτυχος, σημαδεύοντας το δοκάρι. Η απάντηση της Κέρκυρας ήταν ένα γκολ οφσάιντ του Μπάρκογλου (σωστά δεν μέτρησε), ενώ στο 62' οι Φαίακες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αυστηρής αποβολής του Γιάντση.Παρά την συντριπτική κατοχή και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Βέροια δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στον Αναστασόπουλο. Η αμυντική λειτουργία της Κέρκυρας ήταν σωστή, οι παίκτες του Μάντζιου έκλεισαν όλους τους διαδρόμους και όλα έδειχναν πως οι Φαίακες θα κρατήσουν τη νίκη. Ο Ολαϊτάν όμως είχε διαφορετική άποψη και με κεφαλιά στο 88' ισοφάρισε χαρίζοντας σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.