Ο Ολυμπιακός νίκησε 75-55 την διοργανώτρια Μπάνβιτ, με τον Παπανικολάου να ξεχωρίζει

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου στον δεύτερο παιχνίδι του στο τουρνουά της Μπάνβιτ και νίκησε την διοργανώτρια ομάδα με 75-55. Από τους ερυθρολεύκους, για τους οποίους αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Μάρκο Κέσελι, ξεχώρισαν οι Παπανικολάου και Παπαλουκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τεόντοσιτ, Σπανούλη, Παπαλουκά,

Παπανικολάου και Νεστέροβιτς και δεν άργησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδού. Ο Παπανικολάου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε νωρίς τους 5 πόντους με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 10 πόντους (18-8) 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή του τρίποντου, να προηγείται 27-11.

Η εξαιρετική άμυνα σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία της μπάλας και την κυριαρχία κάτω από τα καλάθια έδινε στον Ολυμπιακό ένα άνετο προβάδισμα. Η Μπανβιτ δεν μπορούσε να βρει ούτε αμυντικές, ούτε επιθετικές λύσεις με αποτέλεσμα οι κόκκινοι να κάνουν ότι θέλουν μέ