Ο Ολυμπιακός νίκησε με 94-91 τον Πανελλήνιο στην παράταση

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι Πανελλήνιος και Ολυμπιακός είχαν την ευκαιρία να δοκιμαστούν αμφότεροι σε ένα δυνατό τεστ και να προσφέρουν παράλληλα σε όσους έκαναν τον κόπο να παρευρεθούν στο κλειστό της Κυψέλης ένα συναρπαστικό αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε στην παράταση! Το αποτέλεσμα αυτού κρίθηκε στο τέλος με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 94-91 χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Λίνας Κλέιζα 1,8" πριν

την λήξη.

Μπλε το πρώτο δεκάλεπτοΟ Παναγιώτης Γιαννάκης είδε την ομάδα του να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα και να προηγείται με 11-6 χάρη σε καλάθι του Μίλος Τεόντοσιτς. Οι Ολυμπιονίκες αντίθετα σε ακόμα έναν ματς δεν απέδιδαν βάσει των πραγματικών του δυνατοτήτων, δυσκολεύονταν στην επίθεση και αν δεν υπήρχε και ο Σμιθ, η κατάσταση θα ήταν ακόμα πιο δύσκολη. Ωστόσο σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των ερυθρόλευκων ισοφάρισαν με τον Ντέιβις σε 19-19 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (24-22).