Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της Λεχ Πόζναν, στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους

Πολύ καλά ήταν τα δείγματα που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους. Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα επικράτησε με 1-0 της πολωνικής Λεχ Πόζναν, με γκολ του Μπράις Μουν στο 87`, δείχνοντας διάθεση, κινητικότητα, καλή
κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργώντας πολλές καλές φάσεις για γκολ, κυρίως στο πρώτο μέρος. Οι πράσινοι ξεκίνησαν με τον Τζόρβα κάτω από την εστία, τον Βύντρα στη δεξιά πλευρά της άμυνας, τον Σπυρόπουλο αριστερά και τους Καντέ, Μπουμσόνγκ δίδυμο στο κέντρο. Ο Σιμάο με τον Κατσουράνη ήταν το δίδυμο στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Χριστοδουλόπουλο δεξιά, τον Λέτο αριστερά και τον Νίνη πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πετρόπουλο.Καλύτερος αλλά χωρίς αντίκρισμαΑκρως ικανοποιητική ήταν η εμφάνιση της ομάδας του Ζεσουάλδο Φερέιρα στο πρώτο μέρος του φιλικού. Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και έβγαιναν αρκετά συχνά με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Κοτορόφσκι.Χαρακτηριστικό της υπεροχής του Τριφυλλιού ήταν τα τέσσερα κερδισμένα κόρνερ, μόλις στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης. Βύντρα (6`) και Πετρόπουλος (10`) απείλησαν την εστία της Λεχ Πόζναν, ενώ στο 22` το σουτ του Λέτο πέρασε δίπλα από το τέρμα των πολωνών.Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου, ο Λέτο έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοτορόφσκι.Μπουμσόνγκ (29`) και Βύντρα (33`) προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ, ενώ και το σουτ του Χριστοδουλόπουλου από το ύψος της περιοχής στο 34` πέρασε ψηλά άουτ. Οι πολωνοί άγγιξαν το 1-0 στο 43`, όταν ο Λουσάρσκι απέφυγε τον Βύντρα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν κακό και πέρασε άουτ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 0-0.Δεύτερο μέρος με άλλη 11άδαΟ Ζεσουάλδο Φερέιρα ξεκίνησε τους πράσινους στο δεύτερο μέρος, αλλάζοντας όλη την 11άδα. Πιο συγκεκριμένα, ο πορτογάλος ξεκίνησε με τους Κοτσόλη τερματοφύλακα, τον Σεϊταρίδη δεξιά στην άμυνα, τον Ιωαννίδη αριστερά και κεντρικό δίδυμο τους Σαριέγκι, Τριανταφυλόπουλο.Στην μεσαία γραμμή, οι Μπιέρσμιρ, Πλεσί αποτέλεσαν το δίδυμο στον άξονα, στην δεξιά πτέρυγα έπαιξε ο Μαρίνος, στην αριστερή ο Δημούτσος και ο Φουρλάνος πίσω από τον Κλέιτον, ο οποίος βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.Δεν επηρεάστηκε...Παρά τις πάρα πολλές αλλαγές, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καλύτερος από την Λεχ Πόζναν και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 47`, ο Μαρίνος άγγιξε το γκολ, όπως και ο Κλέιτον σε δύο περιπτώσεις (56`, 58`).Στην συνέχεια, η απόδοση του Τριφυλλιού έπεσε, με τους πολωνούς να κερδίζουν έδαφος, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Κοτσόλη. Εξι λεπτά πριν το φινάλε, ο Κλέιτον έφτασε εκ νέου πολύ κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, εξουδετερώθηκε από τον Κοτορόφσκι.Ο Μουν έδωσε την νίκηΕκεί που όλα έδειχναν ότι το φιλικό θα τελείωνε στο 0-0, ο Μπράις Μουν, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή του Φουρλάνου στο 72`, σ