Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Περιστερίου με 104-69 στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α1

20:49 5/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Με το δεξί ξεκίνησε στο 2012 ο Παναθηναϊκός, που διέσυρε με 104-69 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α1. Πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως αμυντικά (17 κλεψίματα, 1 τάπα), από

την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, την στιγμή που ο Στράτος Περπέρογλου (9 πόντοι) έκανε την επανεμφάνιση του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις των πρωταθλητών Ευρώπης.

Καταιγιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, πραγματοποίησαν ένα γρήγορο σερί 10-0, μέσα σε τρία λεπτά αγώνα.

Μετά το αρχικό σοκ, το Περιστέρι άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με τους Μότσνικ, Παπαντωνίου, Γιαννόπουλο και κατάφερε με ένα σερί 8-0, να ρίξει την διαφορά, που είχε φτάσει μέχρι και τους 14 (4-18, 6'), σε μονοψήφιο αριθμό (12-18, 8'). Ο Βουγιούκας, με έξι προσωπικούς πόντους, αποκατέστησε την τάξη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 8-1, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (26-13).

Λάθη επί λαθών είχαμε από τις δύο ομάδες, στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα ήταν ότι μετά από πέντε λεπτά αγώνα, το σκορ της περιόδου ήταν 5-4 υπέρ του Παναθηναϊκού (31-17, 15').

Τα πολλά λάθη (11) και η αστοχία στα τρίποντα (2/10) δεν έδιναν και πολλά περιθώρια στην ομάδα του Πεδουλάκη για να πλησιάσει στο σκορ, με τους πράσινους να παίζουν εξαιρετική άμυνα (8 κλεψίματα, 1 τάπα) και με ηγέτη τον Σμιθ στην επίθεση να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης στο +23 (49-26), οι οποίοι με την απόδοση τους στο παρκέ του ΟΑΚΑ, έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος.

Ο... περίπατος του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Διαμαντίδη, Μπατίστ και Γιασικεβίτσιους να φτάνουν την διαφορά στους 30 πόντους, διαμορφώνοντας το 65-35 στο 25'. Με τον Βουγιούκα να κάνει ότι θέλει κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων, οι πράσινοι πήγαν στην... τυπική τέταρτη περίοδο με διαφορά 32 πόντων (75-63, 30').

Με τον Βουγιούκα να τελειώνει το ματς με 18 πόντους και 100% ευστοχία (8/8 δίποντα, 2/2 βολές), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο 2012, διασύροντας το Περιστέρι με το τελικό 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 23-13, 26-17, 29-26.