Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα

Με νίκη έκλεισε την πετυχημένη του πορεία στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία αγωνιστική. Οι πράσινοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού του Κυπέλλου στις 24 Απριλίου, αλλά πήραν τη νίκη, χάρη σε γκολ του Γκάμπριελ στο 56ο λεπτό

Ο πρωταθλητής Ελλάδας

Παναθηναϊκός με τον ήδη υποβιβασμένο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχαν κάποιο κίνητρο στο μεταξύ τους παιχνίδι, το οποίο άρχισε με πεντάλεπτη καθυστέρηση λόγω ρίψης καπνογόνων εντός αγωνιστικού χώρου. Οταν καθάρισε η ατμόσφαιρα το ματς άρχισε, αλλά οι παίκτες των δύο ομάδων δεν παρουσίασαν καλό θέαμα.

Ο Νίκος Νιόπλιας έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα για να ξεκουράσει παίκτες ενόψει του τελικού Κυπέλλου με τον Αρη, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε καλή εικόνα στις Ζωσιμάδες. Δύο ευκαιρίες του Πετρόπουλου ήταν όλες κι όλες οι καλύτερες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο ΠΑΣ από την πλευρά του ήταν εμφανώς απογοητευμένος, λόγω του υποβιβασμ