Ο Παναθηναϊκός του Φερέιρα μαγεύει το πλήθη και θυμίζει έντονα την ομάδα του Κυράστα

Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας τρία υπέροχα γκολ, ο Παναθηναϊκός έστησε αψίδα θριάμβου μέσα στην Τούμπα "ξεπουπουλιάζοντας" τον ΠΑΟΚ και αυτή τη στιγμή δείχνει ικανότερος από τον οποιονδήποτε να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα. Η ΟΜΑΔΑ (με κεφαλαία γράμματα) που έχει δημιουργήσει

ο Ζεσουάλδο Φερέιρα και χαίρεσαι να την βλέπεις μέσα στο γήπεδο, θυμίζει έντονα την μεγάλη... αρμάδα των πρασίνων επί εποχής του αείμνηστου Γιάννη Κυράστα στον πάγκο του Τριφυλλιού, που, ωστόσο δεν κέρδισε κάποιο τίτλο! Το sport.gr αναλύει...

Σκορπάνε τον... τρόμο
Οι πράσινοι εδώ και 15 μέρες σκορπάνε τον... τρόμο. Εριξαν 3 γκολ στην Ξάνθη, παίζοντας για περισσότερο από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Ο Εργοτέλης έφυγε με... ντόρτια από το ΟΑΚΑ σ' ένα παιχνίδι που χάθηκε το τόπι! Επόμενο "θύμα" του Τριφυλλιού, ο ΠΑΟΚ που υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκό και πρέπει να αισθάνεται και ικανοποιημένος που το... κοντέρ σταμάτησε στα 3, σε ένα ματς που οι παίκτες του Φερέιρα "χόρευαν" στην κυριολεξία στο τερέν της Τούμπας!

Ομάδα για μεγάλα πράγματα
Ναι, αυτή η ομάδα είναι για μεγάλα πράγματα! Τόσο πειστικός Παναθηναϊκός έχει αρκετά χρόνια να εμφανιστεί στους αγωνιστικούς χώρους. Τόσο θεαματικός Παναθηναϊκός που να συνδυάζει το τερπνόν (θέαμα) μετά του ωφελίμου (νίκες) έχει να παρουσιαστεί για την ακρίβεια από την περίοδο 1999-2000, την μεγάλη εκείνη ομάδα του αείμνηστου Γιάννη Κυράστα, που έπαιζε μπαλάρα και άπαντες (εχθροί και φίλοι) το παραδέχονταν, αλλά κάποιοι της "έφραξαν" το δρόμο προς τον τίτλο, στην μεγαλύτερη ίσως αδικία (δεν μιλάμε για έναν αγώνα, αλλά για ολόκληρο πρωτάθλημα) που διαπράχθη στα χρονικά...

Φέτος, όπως και τότε...
Και πως τα φέρνει η συγκυρία, που το προηγούμενο τόσο άνετο πέρασμα από την Τούμπα ήταν τότε στις 20 Φλεβάρη του 2000, που με τον Κυράστα στην τεχνική του ηγεσία ο Παναθηναϊκός με γκολ των Μπασινά, Καραγκούνη και Βαζέχα έφευγε από την έδρα του ΠΑΟΚ με το εμφατικό 3-1 (είχε μειώσει δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Μπράτιτς για τον Δικέφαλο).

Σκοράρει από παντού και με κάθε τρόπο
Ο Φερέιρα, λοιπόν, έχει... ντυθεί Κυράστας έχοντας δημιουργήσει μία ομάδα που χαίρεσαι να την βλέπεις να παίζει ποδόσφαιρο, επιθετικό ποδόσφαιρο και δίχως καθαρόαιμο σέντερ φορ! Εναν ελκυστικό Παναθηναϊκό, που σκοράρει κατά ριπάς και με... χίλιους τρόπους, από κοντά, από μακριά, με σουτ, με κεφαλιές, με φάουλ, με πέναλτι, με τακουνάκια, μα το κυριότερο; Μαγεύει τα πλήθη!

Πρέσινγκ, τρέξιμο, ποικιλία στην ανάπτυξη
Πρεσάρει μέχρι... θανάτου, τρέχει με πατημένο το... γκάζι στο τέρμα, έχει τεράστια ποικιλία στην ανάπτυξή του, κυκλοφορεί εξαιρετικά την μπάλα, οι παίκτες του κάνουν τριγωνάκια, σε ορισμένες στιγμές "κρύβουν το τόπι" και το εμφανίζουν στο αντίπαλο τέρμα, με την αντίπαλη άμυνα να μην ξέρει πλέον ποιόν να μαρκάρει.

Δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει
Μέχρι πέρυσι μάρκαρες αποτελεσματικά τον Σισέ και... τέλειωνε το παραμύθι. Φέτος ο αντίπαλος κόουτς δεν