Ωραίο ματς αλλά δίχως... νικητή στα Χανιά

19:12 5/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, για τη 16η αγωνιστική της Superleague. Πολύ καλό παιχνίδι στα Περιβόλια, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με πολλές χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει δίκαιο.Ο Πλατανιάς ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο... δευτερόλεπτο και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Αναστασάκου μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάλαϊτζιτς.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν εντυπωσιακά, έχοντας κλείσει στα καρέ τους τα Γιάννενα, πιέζοντας
και για δεύτερο γκολ. Ο ΠΑΣ προσπαθούσε να συνέλθει από το γρήγορο τέρμα που δέχτηκε και με οργανωμένες προσπάθειες ανέβαινε σιγά σιγά στον αγωνιστικό χώρο.Στη δεύτερη, ουσιαστικά, επίσκεψη της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου στη περιοχή του Πλατανιά, ο Κοροβέσης βρέθηκε μετά από κλέψιμο της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού, ισοφαρίζοντας σε 1-1.Μετά την ισοφάριση, ο ΠΑΣ ανέκτησε τη χαμένη του ψυχολογία και έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με τη σειρά τους να απαντήσουν στο γκολ του Κοροβέση και να πάρουν εκ νέου το πραβάδισμα.Παρά το γεγονός ότι το ματς συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν τη μεγάλη ευκαιρία και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 1-1.Ο ΠΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, με διάθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε στην θέση του οδηγού και έχασε τρομερή ευκαιρία για να το καταφέρει στο 50'.Συγκεκριμένα, ο Κοροβέσης έβγαινε φάτσα με το τέρμα, προτίμησε να δώσει δίπλα του στον Ίλιτς, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κηπουρό δεν σημάδεψε σωστά, σπαταλώντας αυτή τη μοναδική ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.Ο ρυθμός του ματς έπεσε αρκετά στη συνέχεια, με τους παίκτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ.Ο Πλατανιάς έχασε τεράστια ευκαιρία στο 82' να κάνει το 2-1, με τον Αναστασάκο να παίρνει τη μπάλα στη περιοχή και ανενόχλητος να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Φεγκρούς.Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μία σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Φεγκρούς απέκρουσε εντυπωσιακά τη κεφαλιά του Ναζλίδη από το ύωος της μικρής περιοχής.Τελικά, η πίεση του Πλατανιά δεν απέφερε το πολυπόθητο γκολ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, στο πρώτο ματς της Superleague μετά τη διακοπή των εορτών. Έτσι, οι κρητικοί έφτασαν τους 17 βαθμούς, πιάνοντας τον ΟΦη στην 10η θέση, ενώ ο ΠΑΣ παραμένει ψηλά στη βαθμολογία (5ος) με 22 βαθμούς, έναν πάνω από τον Πανιώνιο.Πλατανιάς (Αναστασιάδης): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Αρόχα, Κανακούδης, Μαραγκουδάκης, Αναστασάκος, Αγκιλέρα, Κάλαϊζιτς, Ουντότζι, Ουκάρ, ΝτόεΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Πάντος, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Γεωργίου, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Λίλα, Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι, Ίλιτς