Παλικαρίσιο Χ παραμονής για Εργοτέλη

20:58 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Κι αυτό γιατί παράλληλα γνώρισε την ήττα ο Παναιτωλικός από τον Ολυμπιακό και πλέον το σύνολο του Καραγεωργίου βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.Τα πάντα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο στο Παγκρήτιο αφού στα πρώτα 45 λεπτά... δεν έγινε τίποτα, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλήσουν ποτέ τον Ιτάνζ.Στο 48' ο Καραμάνος μπήκε μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Καβουσάκη και ο διαιτητής Κομίνης υπέδειξε την παράβαση, αποβάλλοντας ταυτόχρονα με απευθείας κόκκινη
κάρτα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αναστασάκος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο.Το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε και πάλι με εκτέλεση πέναλτι. Αυτή τη φορά ήταν ο Δημούτσος που ανατράπηκε από τον Πίρσον και ο Μήτρογλου ήταν εύστοχος από τη βούλα για το 0-2 στο 63'.Και όποιος περίμενε τους κρητικούς να παρατήσουν το παιχνίδι, διαψεύστηκε πανηγυρικά. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, ο Εργοτέλης πρώτα μείωσε με κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς στο 74' και στη συνέχεια ισοφάρισε με τον Κατσικοκέρη στο 80' για το τελικό 2-2!Στα τελευταία λεπτά υπήρξαν πολλά νεύρα, μετά από ένα χτύπημα που δέχθηκε ο Γιαλλούσης, ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο (!). Αποτέλεσμα να παιχτούν εννέα λεπτά καθυστερήσεων και ο Εργοτέλης να τελειώσει το παιχνίδι με εννέα παίκτες.