Παναιτωλικός για άνοδο!

Με πρωταγωνιστή τον Μπόγιοβιτς που πέτυχε δύο γκολ, ο Παναιτωλικός πέρασε με 3-1 από την Φυλή και πέρασε ξανά στην 3η θέση. Τεσσάρα για την ΑΕΛ επί του Πιερικού, σπουδαίο διπλό του Ηρακλή στην Αμφισσα, νίκες για Δόξα, Παναχαϊκή και Πανσερραϊκό.Οι Αγρινιώτες δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στον Θρασύβουλο κερδίζοντας με
3-1 την ομάδα της Φυλής, που διαμαρτύρεται για τα δυο πρώτα γκολ του Παναιτωλικού. Ο Μπόγιοβιτς άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με πέναλτι, ο Βασιλείου ισοφάρισε στο 30', αλλά ο Κούσας οχτώ λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναιτωλικό με προβολή, για να έρθει ξανά ο Μπόγιοβιτς στο 64' να διαμορφώσει το τελικό 1-3 για τα "καναρίνια".Μεγάλο διπλό, το 8ο τη φετινή σεζόν πέτυχε ο Ηρακλής στην Αμφισσα κερδίζοντας με 1-0 τον Φωκικό και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Γηραιός είχε δοκάρι στο 20' με σουτ του Ουκάρ, αλλά βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα στο 48' με τον Σιατραβάνη, ο οποίος από κοντά, μετά από σουτ του Ουκάρ και απόκρουση του Γεωργίου, με πλασέ σκόραρε για τους Θεσσαλονικείς.Καταιγιστική η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει τον Πιερικό με σκορ 4-2 στο AEL FC ARENA και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Οι βυσσινί πήραν κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Πόνσε στο 36', αλλά οι μελανόλευκοι στο 44' ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο, από την άσπρη βούλα με τον Γιατζιτζόγλου.Ενα απίστευτο μπάχαλο δημιουργήθηκε στο πρώτο 7λεπτο του δευτέρου μέρους. Η ΑΕΛ ξεκίνησε με 9 (!) παίκτες και έπρεπε να περάσουν 7 λεπτά για να αγωνιστεί με… 11 (!!!). Σίγουρα έγινε απίστευτο μπέρδεμα μεταξύ Καβακά και παικτών και τελικά κανείς δεν γνωρίζει γιατί έγινε όλο αυτό, που όπως ήταν λογικό ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τον κόσμο.Στο 50' ο Χασομέρης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην λαρισινή ομάδα και στο 63' ο Πόνσε με πλασέ έκανε το 3-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Δεινόπαπας είχε δοκάρι. Ο Χασομέρης με βολίδα στο 66' έκανε το 4-1 για να έρθει ο Καραγκούνης στο 72' να σημειώσει το τελικό 4-2, μειώνοντας για τον Πιερικό.Στις Σέρρες, ο Πανσερραϊκός με πέναλτι του Σίμιτς στις καθυστερήσεις νίκησε 1-0 τον Ηρακλή Ψαχνών και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι των play off. Στην Δράμα, οι μαυραετοί επικράτησαν με 2-0 στο γειτονικό ντέρμπι της Καβάλας με τέρματα των Ταραλίδη στο 54' και Καμινιώτη στο 66'.Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε στην Πάτρα η Παναχαϊκή με 2-0 επί του Εθνικού Γαζώρου, σ' ένα ματς που οι Αχαιοί ήταν καλύτεροι και δεν απειλήθηκαν στο ελάχιστο. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο και για τις δυο ομάδες, με την Παναχαϊκή να το "καθαρίζει" σε δύο λεπτά στο β' μέρος, αρχικά με τον Ν’ Τζιοντό στο 65' και στη συνέχεια με τον Παμπόε στο 67' που έγραψαν το τελικό 2-0.Αποτελέσμα και σκόρερ των αγώνων της Κυριακής για την 35η αγωνιστική της Football League:Δόξα Δράμας-Καβάλα 2-0 (54' Ταραλίδης, 66' Καμινιώτης)Παναχαϊκή-Εθνικός Γαζώρου 2-0 (65' Ν' Τζιοντό, 67' Παμπόε)Βύζας Μεγάρων-Καλλονή 0-0Θρασύβουλος-Παναιτωλικός 1-3 (30' Βασιλείου - 5', 64' Μπόγιοβιτς, 38' Κούσας)Φωκικός-Ηρακλής 0-1 (48' Σιατραβάνης)ΑΕΛ-Πιερικός 4-2 (36', 63' Πόνσε, 48', 66' Χασομέρης - 44' Γιατζιτζόγλου, 73' Καραγκούνης)Πανσερραϊκός-Ηρακλής Ψαχνών 1-0 (90' Σίμιτς)Ρεπό: Αναγέννηση Γιαννιτσών