Παναθηναϊκός και Ηρακλής Κηφισιάς πήραν τις νίκες στην αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών

Τα εύκολα δύσκολα έκανε για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός, που πήρε τη νίκη μεν, έχασε βαθμό δε, επικρατώντας 3-2 του Πανιώνιου, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών. Οι παίκτριες του Σπύρου Χουντουμάδη μπήκαν χαλαρές στον αγώνα, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-0, από τις μαχητικές κυανέρυθρες. Στο τρίτο σετ όμως, Τζανακάκη και Μαχόν ανέλαβαν δράση,
βάζοντας μπροστά το Τριφύλλι και οδηγώντας το στην ισοφάριση. Με φόρα από την ανατροπή, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να επικρατήσουν και στο τάι μπρέικ, ισοπεδώνοντας τις αντιπάλους τους, που κέρδισαν μόνο πέντε πόντους.Τα σετ: 22-25, 17-25, 25-19, 25-11, 15-5Στον άλλο αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε 3-0 του... συνονόματου Ηρακλή, Θεσσαλονίκης όμως, σκαρφαλώνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα των Βορείων προαστίων δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τα κορίτσια του Θανάση Στράντζαλη, που ήταν εμφανώς καταβεβλημένα από το ταξίδι στη Γερμανία, ό