Περίπατος της Νάπολι στο Παλέρμο

23:43 8/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της Νότιας Ιταλίας με την Παλέρμο η Νάπολι, καθώς επικράτησε με 3-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A.

H Nάπολι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Παλέρμο και πήρε το προβάδισμα στο 35ο λεπτό, με τον Γκόραν Πάντεφ να νικάει τον Φρανσέσκο Μπενούσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς μέσα σε έξι λεπτά κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι.

Ο Καβάνι στο 54`

και ο Χάμσικ στο 60` έκαναν με... συνοπτικές διαδικασίες το 3-0. Η Παλέρμο το μόνο που κατάφερε ως το φινάλε είναι ένα γκολ του Μίκολι στο 89`, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-3. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Νάπολι, η οποία ξεπέρασε τις γκέλες που είχε απέναντι σε Νοβάρα και Ρόμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:
Σάββατο (7/1)
Σιένα - Λάτσιο 4-0 (11', 81' Ντέστρο, 35' πέν., 45'+4' πέν. Καλάιο)
Ιντερ - Πάρμα 5-0 (13', 41' Μιλίτο, 18' Μότα, 56' Πατσίνι, 79' Φαραόνι)

Κυριακή (8/1)
Ουντινέζε - Τσεζένα 4-1 (2', 82' Ντι Νατάλε, 54' Ασαμόα, 75' Μπάστα - 38' Εντερ)
Αταλάντα - Μίλαν 0-2 (22' πέν. Ιμπραϊμοβιτς, 82' Μπόατενγκ)
Μπολόνια - Κατάνια 2-0 (50' Σέρουμπιν, 90' Ντι Βάιο)
Κάλιαρι - Τζένοα 3-0 (12' Λαριβέι, 56' Ιμπάρμπο, 72' αυτ. Γκρανκβιστ)
Λέτσε - Γιουβέντους 0-1 (27' Μάτρι)
Νοβάρα - Φιορεντίνα 0-3 (21' πέν., 49' Γιόβετιτς, 42' Μοντολίβο
Ρόμα - Κιέβο Βερόνα 2-0 (34' πέν., 78' πέν. Τότι)
Παλέρμο - Νάπολι 1-3 (89` Μίκολι - 35` Πάντεφ, 54` Καβάνι, 60` Χάμσικ)