Πήγε για το "Χ" και το... πήρε!

Τέταρτο ματς (2 ισοπαλίες, 2 ήττες) δίχως νίκη για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, ο οποίος με... σφραγίδα Φάμπρι (να μη φάμε γκολ και ας μη σκοράρουμε...) πήρε 0-0 στα Γιάννινα από τον ΠΑΣ, που δεν το... πίστεψε όσο θα έπρεπε για να κυνηγήσει κάτι περισσότερο. Κακό ματς, σε άθλιο αγωνιστικό χώρο, με πολλά λάθη, διαμαρτυρίες, ένταση και κίτρινες κάρτες. Οαση ο Ντε Βινσέντι, που από τα πόδια του ξεκινούσε οποιαδήποτε καλή στιγμή των Ηπειρωτών. Δύο σουτ του Κουίνσι στο πρώτο
μέρος, οι μοναδικές φάσεις του Τριφυλλιού στο παιχνίδι, που είχε ένα κόρνερ!O Γιάννης Χριστόπουλος παρέταξε τον ΠΑΣ με 4-2-3-1 δίνοντας οδηγίες στον Ντε Βινσέντι που έπαιζε οργανωτής να κινείται προς τα δεξιά και να ντουμπλάρει την πλευρά μαζί με τον Γεωργίου, απ' τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός παίζει χωρίς καθαρό αριστερό μπακ. Ο Φεγκρούς ήταν κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα ο Πάντος, αριστερά ο Μιχαήλ, κεντρικό δίδυμο οι Κολοβέτσιος, Οικονόμου, στα χαφ Κειτά, Τσουκαλάς, αριστερά ο Κοροβέσης, δεξιά ο Γεωργίου, σε ρόλο οργανωτή ο Ντε Βινσέντι και στην επίθεση ο Ιλιτς. Από την άλλη, ο Φάμπρι στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Τριφυλλιού στο πρωτάθλημα, ελλείψει αριστερού μπακ (τραυματίες Σπυρόπουλος, Χουχούμης) επέλεξε τον Μαρίνο για το αριστερό άκρο, με τους Βελάσκες-Πίντο στόπερ, τον Σεϊταρίδη δεξιά και τον Καρνέζη στο τέρμα. Ο Βιτόλο με τον Σο ήταν τα δυο αμυντικά χαφ, με τον Σισοκό σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, τον Κουίνσι στο αριστερό "φτερό" τον Μαυρία στο δεξί και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης.O ΠΑΣ μπήκε με ορμή στον -κακό- αγωνιστικό χώρο των Ζωσιμάδων και πίεσε τον Παναθηναϊκό οδηγώντας τους πράσινους σε πολλά λάθη. Στο 7' καλό σουτ του Γεωργίου, έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί "παραθυράκι" του Καρνέζη, με το Τριφύλλι να απαντάει στο 9' με συρτό σουτ του Κουίνσι που έβγαλε δύσκολα ο Φεγκρούς. Στην εξέλιξη της φάσης, οι Γιαννιώτες βγήκαν στην κόντρα με τον Ιλιτς, τον οποίο σταμάτησε ο Καρνέζης που βγήκε έγκαιρα!Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ιδιαίτερα καλό με φάσεις και από τις δύο πλευρές, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αρκετά λάθη κυρίως στο χώρο του κέντρου και πολλά φάουλ, που ανάγκασαν τον Λαμπρόπουλο να δείξει τρεις φορές την κίτρινη κάρτα (Κεϊτά - Σισοκό, Σο). Επίσης δεν βοηθούσε καθόλου ο αγωνιστικός χώρος, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα βαρύς για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του μετά το μισάωρο και άρχισε να κυκλοφορεί κάπως την μπάλα. Το Τριφύλλι είχε και μια καλή στιγμή και πάλι με τον Κουίνσι, που έκανε ατομική ενέργεια και σουτ στο 41', με τον Φεγκρούς να μπλοκάρει, ενώ ο ΠΑΣ είχε δύο σουτ με τον Ιλιτς στο 34' και τον Ντε Βινσέντι στο 40', δίχως να ανησυχήσουν τον Καρνέζη.Πολλά νεύρα, λάθη και φάουλ συνέθεσαν το σκηνικό του αγώνα στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης, με τον Λαμπρόπουλο να δείχνει κίτρινες κάρτες στους Τοτσέ και Κουίνσι για διαμαρτυρία και στον Κοροβέση για θέατρο. Ο Φάμπρι απέσυρε στο 58' τον Κουίνσι που ήταν ιδιαίτερα εκνευρισμένος και πέρασε τον Ζέκα. Ο Σισοκό μετατοπίστηκε αριστερά με τον Ζέκα να πηγαίνει στον άξονα.Μετά από αρκετή ώρα είδαμε φάση στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 70' με ξαφνικό, όσο και δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι από πλάγια θέση που έβγαλε με γροθιές σε κόρνερ ο Καρνέζης. Ο Χριστόπουλος στο 75' άλλαξε επιθετικό με τον πιο ταχύ Βίλα να αντικαθιστά τον Ιλιτς. Στο 82', νέο σουτ του Ντε Βινσέντι, έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 88' ο Καρνέζης κράτησε το 0-0 σε γυριστό σουτ του Κοροβέση και στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Τσουκαλά, έφυγε μόλις άουτ!