Πρόκριση στο 98' (!) για Γκαμπόν!

Επρεπε να φτάσουμε στο 98ο λεπτό της αναμέτρησης για να σκοράρει η οικοδέσποινα Γκαμπόν το νικητήριο γκολ κόντρα στο Μαρόκο (3-2) και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αφρικα!

Ο Καρζά έβαλε μπροστά το Μαρόκο στο 24ο λεπτό, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 77’, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα για την Γκαμπόν, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο πρώην επιθετικός της Λάρισας, Κουζέν έκανε το 2-1.

Οι ελπίδες του Μαρόκου για πρόκριση αναπτερώθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Καρζά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2.

Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Εμπανάνγκουε με άπιαστη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.