Πρόκριση στο φινάλε η Καβάλα

Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε η Καβάλα νίκησε 77-74 τον ΑΓΟΡ και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕλλάδαςΚαβάλα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και εκμεταλλεύθηκε τις αδυναμίες του ΑΓΟΡ και προηγήθηκε με 22-16 στην πρώτη περίοδο.Παρόμοιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με την Καβάλα
να διατηρεί χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμά της (36-29, 20`).Η Καβάλα ξέφυγε και με 12 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (41-29), αλλά ο ΑΓΟΡ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να μπει στο -8 (56-48) στην τελευταία περίοδο.Εκεί, οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ανέβασαν στροφές και πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε μείωσαν στους πέντε (70-65) και το φινάλε της αναμέτρησης ήταν δραματικό.Η Καβάλα, πάντως, άντεξε και οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Εμειναν μπροστά με 77-74, το οποίο ήταν και το τέλικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς στην τελευταία επίθεση του ΑΓΟΡ, ο Μπίλι Ουάιτ αστόχησε σε τρίποντο και δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.