Πρωτιά για Οζιέ

Την τέταρτη νίκη του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι πανηγύρισε ο Σεμπαστιάν Οζιέ στη Σαρδηνία.Στα πλαίσια του 7ου αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξήχθη στη Σαρδηνία της Ιταλίας ο γάλλος οδηγός της Volkswagen κατέκτησε εύκολα την πρώτη θέση με χρόνο 3:22:57.9. Ο Οζιέ κέρδισε τις 7 από τις 16 ειδικές διαδρομές και επιβεβαίωσε τη θέση του φαβορί. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Τιερί Νουβίλ, ενώ τρίτος κατετάγη ο Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα ξεπερνώντας το τρακάρισμα που είχε την πρώτη μέρα. Ατυχος
στάθηκε ο Μίκο Χιρβόνεν που εγκατέλειψε τον αγώνα λόγω τρακαρίσματος και ενώ βρισκόταν στη δεύτερη θέση. Ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στη Φιλανδία 1-3 Αυγούστου.Αναλυτικά η κατάταξη : 1.Οζιέ, Volkswagen, 3:22:57.9 2.Νουβίλ, Qatar WRC, Ford Fiesta, +1:16.8 3.Λάτβαλα, Volkswagen, +1:48.0 4.Σόρντο, Citroen, +3:19.2 5. Πρόκοπ, Jipocar Czech National Team Ford Fiesta +8:34.1 6.Εβανς, Qatar World Rally Team Ford Fiesta RS WRC +11:51.8 7.Κοσζκιούσκο, Lotos Team WRC, +11:52.7 8.Οστμπεργκ, Qatar M-Sport World Rally Team Ford Fiesta RS WRC +13:21.5 9. Κούμπιτσα, Kubica Robert Citroen DS3 RRC, +16:47.6 10. Αλ Κασίμι, Abu Dhabi Citroen Total WRT Citroen DS3 WRC+17:19.9