Πρόβα τελικού με κατοστάρα

17:59 7/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Στα αξιοσημείωτα οι 23 ασίστ των νικητών, εκ των οποίων οι 10 από τον Βασίλη Σπανούλη σε ένα ημίχρονο!Ο Ολυμπιακός άργησε να μπει στο παιχνίδι, αφού στα πρώτα 3:30 είχε 1/6 σουτ εντός πεδιάς, με αποτέλεσμα ο Ικαρος να πάρει για πρώτη και τελευταία φορά προβάδισμα στο σκορ (2-4).Αυτό ανάγκασε τον Ντούσαν Ιβκοβιτς να πάρει time out και το σκορ να γίνει στα επόμενα τρία λεπτά 15-4 υπέρ
του Ολυμπιακού.Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (26-14), με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη, Ντορσεϊ, Μάντζαρη να έχουν από 6 πόντους και τον Σπανούλη 2 και 5 ασίστ! Σημειώνεται ότι μετά το τάιμ άουτ του Ιβκοβιτς, οι γηπεδούχοι είχαν 8/8 δίποντα!Με τον Χάινς να φτάνει γρήγορα τους 7 πόντους, ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (35-24 στο 15:00), η οποία έφτασε στο +16 (42-26), χάρη σε δύο τρίποντα του Κέσελ και στο +18 (44-26) με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάινς.Το +20 του Ολυμπιακού στο ημίχρονο (51-31) μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο... Με τη 10η ασίστ του Σπανούλη και τον Ντόρσεϊ να φτάνει τους 10 πόντους το σκορ έγινε 65-38 στο 28:00.Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους, ο Κέσελ είχε καλή παρουσία με 12 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος πέτυχε 8 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.