Σε ρηχά νερά ο ΠΑΟΚ, 0-1 από Ανόρθωση

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Ανόρθωση στη δεύτερη και τελευταία του φιλική αναμέτρηση επί κυπρικού εδάφους, μία μόλις εβδομάδα πριν από το κρίσιμο ευρωπαϊκό ραντεβού του με την Καρπάτι για τα πλέι οφ του Europa League. Ο Δικέφαλος του Βορρά που ήταν αποδυναμωμένος λόγω αρκετών απουσιών, παρουσίασε μέτρια εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν έδειξε συνοχή, απείλησε μόλις δύο φορές σε όλο το 90λεπτο και δέχθηκε
ένα τέρμα που φανέρωσε τα αμυντικά του προβλήματα στις στημένες φάσεις, όταν ο Τζασίνιο, εντελώς αμαρκάριστος, έγραψε στο 39` το τελικό 1-0 για τους κυπρίους. Με τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδαΟ Λάζλο Μπόλονι προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στον Απόλλωνα, ρίχνοντας στη μάχη τους Γλύκο, Σνάουτσνερ, Μπαλάφα και Τσουκαλά. Αναλυτικά, οι επιλογές του ρουμάνου στο ξεκίνημα ήταν οι εξής: Γλύκος κάτω από τα δοκάρια, Σνάουτσνερ, Μπαλάφας, Μαλεζάς και Λίνο στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά), Γκαρσία και Αρίας στον άξονα του κέντρου, μπροστά τους ο Τσουκαλάς ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αθανασιάδη, επιλέχθηκαν οι Βιεϊρίνια (αριστερά) και Γεωργιάδης (δεξιά).Νωθρός ο ΔικέφαλοςΥστερα από ένα μουδιασμένο πρώτο 10λεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά σιγά-σιγά βελτιώθηκε ελαφρώς, ωστόσο δεν εντυπωσίασε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους. Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν ο Βιειρϊνια, ο οποίος ήταν επιθετικά δραστήριος, αλλά και τον Γκαρσία, ο οποίος ήταν αλάνθαστος στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ωστόσο επιρρεπής στο αμυντικό λάθος ήταν ο Λίνο, που σε δύο περιπτώσεις πούλησε εύκολα τη μπάλα στον αντίπαλο.Ευκαιρίες με Βιεϊρίνια & ΣνάουτσνερΟ ΠΑΟΚ, παρότι δεν έπιασε καλή απόδοση, ωστόσο βρέθηκε μια ανάσα από το 0-1 σε δύο περιπτώσεις. Συγκεκριμένα, στο 28` ύστερα από ομάδική προσπάθεια και καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Βιεϊρίνια έγινε αποδέκτης πάσας και με περίτεχνη ενέργεια εξουδετέρωσε τον αντίπαλό του, ωστόσο το διαγώνιο σου του πέρασε μόλις άουτ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Σνάουτσνερ διείδυσε από τα δεξιά, όμως την επικίνδυνη σέντρα του δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί ο Αθανασιάδης.Αδράνεια και γκολ η ΑνόρθωσηΗ Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα, εκμεταλλευόμενη μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ των κυπρίων από τα δεξιά, ο Τζανίσιο έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.Αλλαγές και... ίδιο σκηνικό Ο Λάζλο Μπόλονι βλέποντας την ομάδα του να πορεύεται στα ίδια μέτρια επίπεδα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους προχώρησε στο 57` σε τρεις μαζεμένες αλλαγες περνώντας τους Ετο, Κουρδάκη και Ζουλιάν στις θέσεις των Αθανασιάδη, Γεωργιάδη και Λίνο. Ακόμη στο 65`, πέρασε στο παιχνίδι τον Σαβίνι στη θέση του Μαλεζά. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμη χειρότερος στην επανάληψη, δεν απείλησε καθόλου και περιορίστηκε σε δευτερεύοντα ρόλο, αφου παραχώρησε και την κατοχή στην Ανόρθωση.