Σκόνταψε στον Δασκαλάκη, άφησε δύο βαθμούς ο ΠΑΟΚ

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Περογαμβράκη στο 15', αλλά με γκολ του Νέτσιντ στο 74' ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο Γεντί Κουλέ για την 6η αγωνιστικήΤέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ έβαλε ο ΟΦΗ, που πήρε την τέταρτη ισοπαλία,
παραμένοντας χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Για να τα καταφέρει χρειάστηκαν οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Δασκαλάκη, που σε πολλές περιπτώσεις κράτησε όρθια την ομάδα του. Οι κρητικοί είχαν κι αυτοί τις ευκαιρίες τους, αλλά και ο Χακόμπο δήλωσε παρών. Ο Δικέφαλος από την πλευρά του ξύπνησε μετά το γκολ του Περογαμβράκη στο 15' και έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους μέχρι το 74', που ισοφάρισε ο Νέτσιντ. Στο τελευταίο τέταρτο χάθηκε εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Στο -3 από τον Ολυμπιακό πλέον η ομάδα του Στέφενς, στους τέσσερις βαθμούς ο ΟΦΗ.Με γκολ του Περογαμβράκη εξαργύρωσε ο ΟΦΗ το καλό του πρώτο 20λεπτο. Οι κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων όταν στο 15' ο Περογαμβράκης και ενώ απουσίαζε το κέντρο άμυνας εκτέλεσε από κοντά τον Χακόμπο, ανοίγοντας το σκορ. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα τόσο για τον Περογαμβράκη, όσο και για τον ΟΦΗ, που για πρώτη φορά έκλεισε ημίχρονο προηγούμενος.Στη συνέχεια ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε και ο ΠΑΟΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία. Με δέκα παίκτες πίσω από την μπάλα και σωστές αλληλοκαλύψεις οι κρητικοί σταματούσαν την επιθετική δραστηριότητα του Δικεφάλου, που σιγά σιγά τους έκλεισε στα καρέ τους. Οταν οι θεσσαλονικείς κατάφεραν να βρεθούν σε θέση βολής ο Δασκαλάκης πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις. Αρχικά σε σουτ του Αθανασιάδη στο 25' και στη συνέχεια σε προσπάθεια του Λάζαρ στο 41'.Η πίεση του ΠΑΟΚ έγινε μεγαλύτερη στην επανάληψη. Το παιχνίδι παιζόταν έξω από την περιοχή του ΟΦΗ και έχοντας συντριπτική κατοχή οι θεσσαλονικείς απειλούσαν. Στο 54' άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Μακρής σημάδεψε το δοκάρι (παραλίγο αυτογκόλ) και στο 56' ο Δασκαλάκης σταμάτησε τον Στοχ. Λίγο νωρίτερα είχε και ο ΟΦΗ τη δική του ευκαιρία σε απευθείας εκτέλεση του Μιλιάλεζ, το φάουλ του οποίου σταμάτησε ο Χακόμπο.Η κίνηση του Στέφενς από τον πάγκο ήταν η είσοδος των Λόρενς-Γεωργιάδη και η πίεση του Δικεφάλου αυξήθηκε. Ο Δασκαλάκης είπε πάλι όχι στο 68', αυτή τη φορά στον Βούκιτς, ενώ κι η κεφαλιά του Βίτορ στο 69' πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο έλληνας τερματοφύλακας όμως δεν είχε απάντηση στο 74' όταν μετά από φάουλ του Λίνο και σύγχυση στη μικρή περιοχή ο Νέτσιντ (ίσως και αυτογκόλ, αλλά στον Νέτσιντ χρεώθηκε το γκολ) από κοντά ισοφάρισε. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και να ψάνει το γκολ, με τον Δασκαλάκη να συνεχίζει τις εκπληκτικές επεμβάσεις. Ο ΟΦΗ έψαξε επίσης το γκολ, αλλά ο Χακόμπο είχε επίσης σωτήριες επεμβάσεις, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε και κάθε ομάδα πήρε από ένα βαθμό.