Σούπερ Σαμιλίδης στο Αμστερνταμ, αγγίζει Λονδίνο

Ο πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα με χρόνο 2:12.14, πλησιάζοντας πολύ κοντά στο όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (2:11.74), ενώ έπιασε το αντίστοιχο όριο για το Ευρωπαϊκό ανδρών/γυναικών του Ντέμπρετσεν (για το οποίο πάντως είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή του, χάρη στα μετάλλια που κατέκτησε πέρυσι στο Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων
της Λίμα).Να σημειωθεί ότι ο χρόνος του 19χρονου αθλητή του ΑΝΟ Αργυρούπολης είναι ο καλύτερος που έχει γίνει ποτέ από Έλληνα κολυμβητή με υφασμάτινο μαγιό και υστερεί μόνο του πανελληνίου ρεκόρ (2:11.54), το οποίο είχε σημειώσει ο Ρωμανός Αλυφαντής στους Μεσογειακούς της Πεσκάρα, με τεχνολογικά εξελιγμένο μαγιό.Στο ίδιο αγώνισμα, ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου με 2:16.35 πήρε την τρίτη θέση και ο Πέτρος Κατσαμπάνης με 2:17.92 την τέταρτη. Σε άλλες ελληνικές συμμετοχές σε τελικούς, ο Χρήστος Κατραντζής ήταν δεύτερος στα 50μ. πεταλούδα με 24.60 και ο Ανδρέας Βαζαίος έκτος με 25.20, ο Νίκος Μανουσάκης τρίτος στα 1.500μ. ελεύθερο με 15:58.29, ο Δημήτρης Χασιώτης δεύτερος στα 200μ. ύπτιο με 2:03.53 και ο Χρήστος Κατραντζής τέταρτος στα 100μ. ελεύθερο με 50.33.