Προπόνηση ενόψει Μακάμπι για Παναθηναϊκό

Σε έναν αγώνα που δεν χρίζει κριτικής, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε... περίπατο απέναντι στο συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη, επικρατώντας άνετα στην πρόβα τζενεράλε, πριν τους αγώνες με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο των πλέι οφ της Euroleague.Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των πρασίνων στην αναμέτρηση. Με πίεση σε όλο το γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν πάρα πολύ τους γηπεδούχους στο κατέβασμα της μπάλας, έκαναν πολλά κλεψίματα και ξεκίνησαν με ένα 10-0, στο 2'.Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν στον
ίδιο ρυθμό, έβγαζαν ενέργεια και με όπλο την πιεστική άμυνα, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι ότι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, με διαφορά 20 πόντων (29-9).Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός δεν έριξε ταχύτητα, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να τρέχει στην επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει την διαφορά του στο +31 (46-15, 15').Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με το Τριφύλλι να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, με την διαφορά στο +32 (60-28) και να δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος.Στην τρίτη περίοδο, οι πράσινοι χαλάρωσαν, έριξαν ταχύτητα, γεγονός που δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο το Περιστέρι. Οι παίκτες του Πεδουλάκη βρήκαν χώρους κοντά στο καλάθι, χτύπησαν από τα 6,75μ. και συμμάζεψαν την διαφορά στο -21 (53-74, 30').Οι γηπεδούχοι, με εύστοχο τρίποντο του Γιόβοβιτς στο 32', έριξαν κι άλλο την διαφορά, στους 17 (59-76), αλλά... μέχρι εκεί. Τρία τρίποντα των Λόγκαν, Σμιθ και Καλάθη ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 28 (87-59, 36') για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με το τελικό 97-64, κάνοντας μία... προπόνηση ενόψει των αγώνων με την Μακάμπι, για τα πλέι οφ της Euroleague.Τα δεκάλεπτα: 9-29, 19-31, 25-14, 11-23.