Σπουδαίο διπλό του Ικαρου στα Ιλίσια

Ο Ικαρος μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ. Από το 4', οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (10-9), περιόρισαν την επίθεση του Ηλυσιακού και τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +6 (25-19).Στην δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Βασίλιεβιτς, ο Ικαρος έφτασε στο 15' να προηγείται με 13 πόντους (21-34), μετά από τρίποντο του Μπεκ. Ο Ηλυσιακός όμως, με ένα σερί 9-0, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ολοκληρώσει το ημίχρονο στους -6 (32-38).Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ικαρος αύξησε γρήγορα τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους
(45-35), αλλά ο Ηλυσιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τους Τσιάκο και Τόμπσον, μείωσε εκ νέου την διαφορά, με αποτέλεσμα στο 30', το σκορ να είναι 48-52.Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Ηλυσιακός με καλάθι του Τόμπσον ισοφάρησε σε 56-56 στο 33' και από εκεί κι έπειτα οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά όμως ο Ικαρος, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μπεκ, πήρε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη μέσα στα Ιλίσια.Ο Ικαρος μάλιστα παρατάχθηκε στα Ιλίσια χωρίς τον Τζίμι Μπάξτερ που έμεινε εκτός αποστολής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.Τα δεκάλεπτα: 19-25, 13-13, 16-14, 13-17.