Στα ημιτελικά η Τσέλσι, 1-0 τη Γιουνάιτεντ

16:24 1/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπελλου Αγγλίας πήρε η Τσέλσι, η οποία νίκησε 1-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Στάμφορντ Μπριτζ και σε συνδυασμό το 2-2 του πρώτου αγώνα στο Ολντ Τράφορντ πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο. Στα ημιτελικά την Τσέλσι περιμένει η Σίτι.Οι Μπλε πήραν την πρόκριση, χάρη σε τέρμα του Μπα στο 49`, αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του Τσεχ, ο οποίος
έκανε σπουδαίες επεμβάσεις.Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Ουσιαστικά μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα καταγράφηκε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 49` όταν η Τσέλσι μπήκε μπροστά στο σκορ και έβαλε φωτιά στο ματς.Οι Μπλε πήραν το προβάδισμα, όταν ο Μάτα βρήκε με υπέροχη ασίστ τον Μπα, ο οποίος νίκησε τον Ντε Χέα.Ο σερ Αλεξ Φέργκιουσον προχώρησε γρήγορα για αλλαγές και η Γιουνάιτεντ κέρδισε έδαφος στο γήπεδο. Εγινε πιο επιθετική και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης.Η μεγαλύτερη στιγμή της Γιουνάιτεντ ήρθε στο 61ο λεπτό, με τον Ερνάνες να πιάνει κεφαλιά από ευνοϊκή θέση και τον Τσεχ να πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα!Στο 67' η Τσέλσι απάντησε σε αυτή την ευκαιρία με τον Αζάρ να βγαίνει μόνος του με τον Ντε Χέα, αλλά να πλασάρει άουτ.Η Γιουνάιτεντ πάλεψε μέχρι τέλους για την ισοφάριση και έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία, με τον Φαν Πέρσι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και να μην καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση.Εστω και δύσκολα λοιπόν, η Τσέλσι κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε μία σημαντική πρόκριση, μένοντας ζωντανή στον μοναδικό στόχο που της έχει απομείνει για φέτος.Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Λουίζ, Κόουλ (Μπέρτραντ 22’), Μίκελ, Ραμίρεζ, Αζάρ, Μάτα, Όσκαρ (Μόζες 90’), Μπα (Τόρες 90’).Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Εβρά, Βαλέντσια, Κάρικ, λέβερλι (φαν Πέρσι 61’), Νάνι (Γκιγκς 65’), Ερνάντεζ, Ουέλμπεκ (Γιανγκ 80’).