Στη φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΛ με 6-0 στο Καραϊσκάκη

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Στο τελευταίο παιχνίδι του Αντώνη Νικοπολίδη, που έκλεισε την καριέρα του όπως του αξίζει, η ομάδα του Βαλβέρδε ήταν απολαυστική και σκόρπισε με 6-0 στο κατάμεστο Καραϊσκάκη τη Λάρισα, που του χρόνου θα αγωνίζεται στη Football league. Στη φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου, οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν την 15η τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επίδοση που καταφέρνουν για πρώτη φορά. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, καθώς ο Ολυμπιακός το μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο, πετυχαίνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Τζιμπούρ και ο Φουστέρ, που πανηγύρισε δύο γκολ, διαμόρφωσαν το 3-0 του α' ημιχρόνου, Μέλμπεργκ, Πάντελιτς και Φετφατζίδης το τελικό αποτέλεσμα. Στις εξέδρες οι φίλαθλοι έστησαν το δικό τους πάρτι, αποθεώνοντας παίκτες και Ερνέστο Βαλβέρδε.
Καταιγιστικοί όπως με ΑΕΚ
Το πάρτι είχε ξεκινήσει στις κερκίδες πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά η απόδοση του Ολυμπιακού ζέστανε ακόμα περισσότερο τους φιλάθλους. Ο Μετίν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 4', αλλά το επόμενο τέταρτο ήταν ερυθρόλευκο και ανάλογο με το 20λεπτο κόντρα στην ΑΕΚ. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρία τέρματα, με τους βυσσινί να παρακολουθούν αποσβολωμένοι. Την αρχή έκανε ο Τζιμπούρ στο 8' με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ριέρα.Ζωγραφιά από Φουστέρ
Την σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Φουστέρ. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου και από ασίστ του Μανιάτη, ο ισπανός χώθηκε στην καρδιά της άμυνας και διπλασίασε τα τέρματα, ενώ το καλύτερο το κρατούσε για δύο λεπτά αργότερα. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φουστέρ αφού στόπαρε με το στήθος έστειλε την μπάλα με μονοκόμματο αριστερό στο παραθυράκι του Αμπάρη, γράφοντας το 3-0.Στη συνέχεια οι πειραιώτες έριξαν τον ρυθμό τους, ωστόσο είχαν ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Ο Μιραλάς ήταν αρκετά δραστήριος από αριστερά και άγγιξε σε δύο περιπτώσεις το 4-0. Το αρνητικό ήταν πως ο Ριέρα τραυματίστηκε από μαρκάρισμα του Αμπουμπακάρι και αντικαταστάθηκε από τον Φετφατζίδη. Οπως γίνεται κατανοητό, η ΑΕΛ έμεινε σε ρόλο κομπάρσου, χωρίς να μπορεί να προβάλει αντίσταση.Πάρτι στις εξέδρες, δοκάρι ο Φέτφα
Στους ίδιους ρυθμούς κύλησε και το β' ημίχρονο με τους ερυθρολεύκους να έχουν την πλήρη έλεγχο του αγώνα και τις εξέδρες να έχουν πάρει "φωτιά", χορεύοντας στους ρυθμούς του κύματος (τη λεγόμενη όλα) και πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Φετφατζίδης μπήκε φορτσάτος στην επανάληψη έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές με κορυφαία το οριζόντιο δοκάρι στο 54', ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες της ΑΕΛ παρέμεναν απλοί θεατές του αγώνα.Διαστάσεις θριάμβου
Το γκολ φαινόταν να είναι θέμα χρόνου και τελικά δεν άργησε. Σκόρερ στο 62'ο Μέλμπεργκ, που δέχτηκε την σέντρα του Μανιάτη (δεύτερη ασίστ) και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 4-0. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έβαλε φρένο και ο Πάντελιτς από κάθετη του Μοντέστο έδωσε διαστάσεις θριάμβου διαμορφώνοντας με ωραία πλασέ το 5-0."Αντωνάκη είσαι τρέλα με την κόκκινη φανέλα"