Στην Α2 η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ηρακλή με 76-83, στην παράταση, στον αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στα Τρίκαλα και σφράγισε την άνοδο στην Α2, έπειτα από απουσία ενός χρόνου. Τη στήριξη 30 οπαδών είχε η κάθε ομάδα.Η "Ενωση" ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε με 10-0, καθοδηγούμενη από τον Πολυτάρχου. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ξέφυγε με νταμπλ σκορ (14-28)
στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Μπεχλιβάνη κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -7 (40-33).Στο δεύτερο μέρος, ο "Γηραιός" βελτιώθηκε και πλησίασε στους πέντε (41-46), αλλά τα τρίποντα από Πολυτάρχου και Κοψαύτη έδωσαν ανάσα στους "κιτρινόμαυρους" που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων.Παρά την αποβολή του βασικού τους σέντερ, Δέσπου, με πέντε φάουλ, ο "δικέφαλος" ξέφυγε με +15 (49-64) επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ηρακλής, όμως, δεν κατέθεσε τα όπλα και έχοντας κορυφαίο τον Σταμπουλή έφτασε στο -2 (64-66) και πέρασε μπροστά δύο λεπτά πριν το φινάλε με τρίποντο του Μπεχλιβάνη (69-68).Μία βολή του Πολυτάρχου κι ένα τρίποντο του Κουκουράβα ανέτρεψαν ξανά το σκηνικό (69-72) στα 56’’ για το τέλος. Ο Μπεχλιβάνης με ένα ακόμη τρίποντο και διπλή αναπήδηση στη στεφάνη ισοφάρισε και μετά από διαδοχικές αποτυχίες των δύο ομάδων το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.Στην παράταση η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμούς τους Κουκουράβα και Κοψαύτη, αλλά ο Γκιζόγιαννης έδωσε τις απαραίτητες λύσεις και έτσι, η "Ενωση" έφτασε στην μεγάλη νίκη που σήμανε και την άνοδο της στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, μετά τους πρωταθλητές σε νότιο και βόρειο όμιλο Ψυχικό και Φίλιππο Βέροιας αντίστοιχα.Δεκάλεπτα: 13-23, 33-40, 49-57, 72-72, 76-83 (πρτ.).Ηρακλής (Κωστόπουλος): Πασσαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 30 (4), Ζεχερλής, Μασλαρινός 3 (1), Σταμπουλής 20 (1), Σαμαράς, Τοπούζης 7, Κυρίτσης, Σικαλίδης 6 (2), Αποστολίδης, Νεοφυτίδης 2, Καζάκος 4.ΑΕΚ (Ζιάγκος): Σιαμανδούρας 7, Στούκας, Φαλέκας 5 (1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 19 (4), Κουκουράβας 11 (3), Γκιζόγιαννης 18, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 14 (3), Δέσπος 3, Καπετζόγλου, Βαβάτσικος. Διαιτητές: Τζαφλέρης, Παγώνης.