Στην παράταση η Γαλατά νίκησε με 78-76 την Πρόκομ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε και να χρειάστηκε και την παράταση, αλλά τελικά η Γαλατασαράι επικράτησε με 78-76 της Πρόκομ στην Τουρκία για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του β' ημιχρόνου όμως στην γ' περίοδο η πολωνική ομάδα έπαιξε πολύ καλύτερα και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, η Πρόκομ έτρεξε ένα 16-3 με το οποίο ξέφυγε με 37-47. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε, αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου έχτισε και πάλι διαφορά 11 πόντων (46-57).

Στην

τελευταία περίοδο οι τούρκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τζαμόν Λούκας ο οποίος ισοφάρισε σε 70-70 στα 32'' πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε η κλάση του Ζάζα Πατσούλια ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια, ενώ και στα 4'' πριν τη λήξη με βολές έγραψε το τελικό 78-76.

Γαλατασαράι (Μαχμουτί): Σιπ 2, Λάκοβιτς 8(1), Σούμπερτ 13(2), Ατσίκ 3, ’ντριτς 4, Πατσούλια 19, Λούκας 12(2), Σονγκάιλα 10, Αρσλάν 3(1), Οζέρ 4.

Πρόκομ (Πατσέσας): Λαφαγιέτ 18(2), Σεβερίν 3(1), Μπλασινγκέιμ 3, Μοτιεγιούνας 22(3), Ντιμιτρίεφ 2, Φρασούνκεβιτζ 3(1), Λαπέτα, Ζαμοϊσκι 15(3), Στζότκα 4, Κουέμπλερ, Χρίτσανιουκ 6.