Στον τελικό μετά από 11 χρόνια

Η Σερένα Γουίλιαμς νίκησε στον ημιτελικό του Italian Open τη Σιμόνα Χάλεπ και πανηγύρισε την πρόκρισή της στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (19/05).Η 31χρονη αμερικανίδα νίκησε την 21χρονη ρουμάνα που αποτέλεσε έκπληξη του τουρνουά με 2-0 σετ (6-3, 6-0). μετά από 65 λεπτά αγώνα και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν το τρόπαιo.Στο πρώτο σετ η ρουμάνα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και μάλιστα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με μπρέικ, όμως η Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 2-2. Η ανωτερότητα της Σερένα δεν άργησε να φανεί και στο δεύτερο σετ έδειξε τις ικανότητές της. Με 3/3 μπρέικς, έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση στο γεμάτο Centrale του Foro Italico.Η αντίπαλός της στον τελικό θα προκύψει από το ζευγάρι Αζαρένκα-Εράνι.