Στον τελικό του Champions League η Ιντερ, παρά την ήττα της με 0-1 από την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου

Η Ιντερ είναι η δεύτερη φιναλίστ του φετινού Champions League! Οι νερατζούρι ηττήθηκαν με 0-1 από την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, αλλά έχοντας το υπέρ τους 3-1 του πρώτου αγώνα πήραν το χρυσό εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης στις 22 Μαΐου στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, όπου θα συναντήσουν την Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αγωνιζόταν από το 28ο λεπτό με 10 παίκτες, αλλά η επιμονή της στην άμυνα απέδωσε καρπούς, καθώς το γκολ

του Πικέ στο 84ο λεπτό ήρθε πολύ αργά...

Μονόλογος των μπλαουγκράνα στο... τείχοςΕχοντας στις αποσκευές της το 3-1 του πρώτου αγώνα, η Ιντερ κατέστησε από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα σαφές ότι στόχος της είναι να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Οι μπλαουγκράνα είχαν... στρατοπεδεύσει στο μισό γήπεδο, προσπαθώντας να νικήσουν τον Ζούλιο Σέζαρ, χωρίς, όμως, το επιθυμητό γι` αυτούς αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα 20 λεπτά η κατοχή της μπάλας ήταν 80-20% υπέρ της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, με τον Πέδρο να είναι ο