Το όνειρο έγινε εφιάλτης

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό α' ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Μαρκάνο, ενώ είχε ευκαιρίες και δύο δοκάρια για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Δεν το έκανε όμως και το πλήρωσε ακριβά. Στην επανάληψη και ειδικά μετά το 70' ο Ολυμπιακός έπαθε καθίζηση και οι ουκρανοί, που αστόχησαν και σε πέναλτι, ανέτρεψαν το αποτέλεσμα και επικράτησαν χάρη σε τέρματα των Βιγιάγκρα και Ντέβιτς.Εξαιρετικό ημίχρονο έκανε ο Ολυμπιακός,
που στο πρώτο μισάωρο ήταν εντυπωσιακός και θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα από το ένα γκολ, που τελικά σημείωσε. Με ασφυκτικό πρέσινγκ και πολλά τρεξίματα πίεζε συνεχώς, αναγκάζοντας σε ρόλο κομπάρσου την Μέταλιστ, που τα είχε χαμένα. Χαρακτηριστικό είναι πως οι ουκρανοί, που μόλις μία φορά ανησύχησαν τον Μέγερι με τον δραστήριο, αλλά απελπιστικά μονο του Τάισον, απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με αυτογκόλ τον τερματοφύλακά τους, που είχε πάρα πολλή δουλειά στο α' μέρος.Οι παίκτες του Βαλβέρδε ήταν ασυγκράτητοι στα πρώτα λεπτά και ο Μιραλάς στο 4' σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 10' ο Φουστέρ άγγιξε το 1-0. Αυτό τελικά έγινε στο 15' μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χολέμπας, που έκανε μεγάλο παιχνίδι, και κεφαλιά του Μαρκάνο, που ξεσήκωσε το Καραϊσκάκη. Η πίεση συνεχίστηκε, ο Τζιμπούρ στο 16' αστόχησε σε τετ α τετ και ο Τοροσίδης στο 21' είχε κι άλλο δοκάρι. Μετά το 30' οι ερυθρόλευκοι έδωσαν χώρο, αλλά ήταν αυτοί, που πάλι ήλεγχαν και δημιουργούσαν φάσεις στην εστία του Ντισιλένκοβιτς. Το μόνο δυσάρεστο ήταν η αποχώρηση του Ιμπαγάσα, που τραυματίστηκε.Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μανιάτης αποχώρησε επίσης με τραυματισμό και με τους Μακούν, Μοντέστο έχασε την συνοχή του στη μεσαία γραμμή. Η Μέταλιστ αντίθετα ανέβασε στροφές, παίζοντας το τελευταίο της χαρτί. Οι ουκρανοί απείλησαν με Μπλάνκο (49') και Τάισον (63') και οι παίκτες του Βαλβέρδε, που άρχισαν να χάνουν την συγκέντρωσή τους, οπισθοχώρησαν για να διατηρήσουν το σκορ πρόκρισης, δείχνοντας όμως σημάδια αποδιοργάνωσης.Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έπαιξε με τη φωτιά και με δύο εύκολα λάθη των Τοροσίδη και Μοντέστο (έκανε χέρι πέναλτι) παραλίγο να βάλει την Μέταλιστ στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Η τύχη όμως ήταν στο πλευρό του και ο Μπλάνκο σημάδεψε στο 71' το δοκάρι, ενώ στο 77' ο Ντέβιτς με τραγική εκτέλεση πέναλτι έδωσε τη δυνατότητα στον Μέγερι να μιμηθεί τον Κάρολ στη Μόσχα. Τρίτη και φαρμακερή όμως για τον Ολυμπιακό, αφού ο Βιγιάγκρα στο 81' ισοφάρισε μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε θρίλερ. Το σενάριο ήταν αρνητικό για τον πρωταθλητή Ελλάδας, καθώς ο Ντέβιτς στο 87' πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι και με κοντικό προβολή χάρισε την πρόκριση στην ουκρανική ομάδα, παγώνοντας το Καραϊσκάκη.