Τσιώλης: Εφιαλτικό βράδυ

"Εφιαλτικό βράδυ για τον Αστέρα, παρόλο που τα πράγματα στην αρχή μπορούμε να πούμε ότι είχαμε την ταυτότητα που έχει ο Αστέρας. Στο δεύτερο μέρος και για οκτώ λεπτά δεν μπήκαμε στο γήπεδο. Είχαμε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των παικτών. Ο Ολυμπιακός βρήκε τον χώρο, δεν συγχωρεί και μέσα σε 3-4 λεπτά κάνει τρία γκολ. Στο 4-2 η ομάδα χάθηκε μέσα στο γήπεδο. Και βέβαια όπως παίξαμε, δικαιολογείται να φάμε αυτά τα γκολ.
Παρόλα αυτά, πρέπει από αύριο το πρωί να ξεχάσουμε αυτό το ματς, αυτή τη βαριά ήττα που επαναλαμβάνω είναι δύσκολη βραδιά απόψε. Θα πρέπει να κοιτάξουμε τη συνέχεια. Το παιχνίδι της Κυριακής, αλλά κυρίως της Τετάρτης που παίζεται όλη η χρονιά για εμάς. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο", είπε αρχικά ο Τσιώλης. Κύριε Τσιώλη, είδαμε την ομάδα σας να μπαίνει στην Τούμπα και να σκοράρει τρία γκολ. Μετά όμως έπεσε η απόδοσή της. Κόντρα στον Ολυμπιακό έγινε πάλι το ίδιο. Τι ακριβώς φταίει; "Μετά τα γκολ που προηγηθήκαμε, μας δόθηκε ακόμα περισσότερος χώρος να χτυπήσουμε το ματς. Μπορούμε να πούμε ότι δεν αντέξαμε την πίεση, δεν μπορούσαμε να διαχειριστούμε την κατάσταση. Στο Καραϊσκάκη η πίεση του Ολυμπιακού είναι αφόρητη. Ίσως υπήρχε κάποια στιγμή αν ο Ροτζέριο έβγαζε την μπάλα στον Ναβάρο ή στον Μπρέσκα για το 3-1, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Είμαστε όμως μία νέα ομάδα, δεν έχουμε μάθει ακόμα να έχουμε τέτοια αποτελέσματα απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους. Κάπως έτσι μπορώ να δικαιολογήσω. Αυτά τα γκολ που φάγαμε στο δεύτερο ημίχρονο, πάνω-κάτω τα ίδια φάγαμε σε όλο τον β' γύρο". Πώς θα επηρεάσει την ομάδα αυτή η ήττα; "Να αφήσουμε πίσω αυτό το παιχνίδι και να το ξεπεράσουμε. Είμαστε επαγγελματίες και θέλω να πιστεύω ότι την Κυριακή, αλλά κυρίως την Τετάρτη να παρουσιαστούμε όπως πρέπει να κάνουμε την προσπάθεια για να γράψουμε ιστορία και να περάσουμε στον τελικό. Πρέπει να είμαστε κοντά στην ομάδα, να τους κάνουμε να ξεχάσουν αυτό το παιχνίδι. Το δεύτερο μέρος ήταν εφιαλτικό, αλλά παρόλα αυτά ήταν ήττα. Βαριά ήττα, αλλά πρέπει να την ξεπεράσουμε. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο, αυτά έχει η δουλειά που κάνουμε και αυτό είπα στους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια". Ήταν καθοριστικό το σημείο που έγινε αλλαγή στο αριστερό άκρο της άμυνας; "Τα πρώτα δύο γκολ που μπήκαν ήταν από εκείνη την πλευρά, αλλά το πρόβλημά μας δεν ήταν η αριστερή πλευρά. Το πρόβλημα ήταν συνολικά το πρέσινγκ που έκανε η ομάδα. Το χαρακτηριστικό του Αστέρα είναι το ασφυκτικό πρέσινγκ. Δεν μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο τον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός έπαιρνε εύκολα την μπάλα και μας δημιουργούσε προβλήματα. Τίποτε δεν μας πήγε καλά στο δεύτερο ημίχρονο".