Βήμα παραμονής για Βαγιαδολίδ, 2-1 τη Σεβίλη, και Τενερίφη, 2-0 τη Σπόρτινγκ Χιχόν

Χωρίς βαθμούς έφυγε από το Χοσέ Θορίγια η Σεβίλη και έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την 3η Βαλένθια. Οι ανδαλουσιανοί ηττήθηκαν με 1-2 από τη Βαγιαδολίδ, που πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Primera Division. Σημαντικό βήμα για τη σωτηρία έκανε και η Τενερίφη, που επικράτησε με 2-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν.

Βαγιαδολίδ – Σεβίλη 2-1 (42’ Ντιέγκο Κόστα, 54’ Μανούτσο – 83’ Κάλα)

Οι γηπεδούχοι από νωρίς

πήραν στα χέρια τους τα ηνία του αγώνα και σφυροκόπησαν τον Πάλοπ, ο οποίος όμως σταμάτησε με επιτυχία τις όποιες προσπάθειες των αντιπάλων. Οι παίκτες του Κλεμέντε στάθηκαν άτυχοι στο 19ο λεπτό, όταν το σουτ του Ναουζέτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρά την πίεση που ασκούσε η Βαγιαδολίδ, χρειάστηκε να περάσουν 42 λεπτά, μέχρι να ανοίξει το σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Ναουζέτ έβγαλε τη σέντρα, ο Ντιέγκο Κόστα βρέθηκε αμαρκάριστος, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.