Ζορίστηκαν ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ζορίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Παρτιζάν Βελιγραδίου, την οποία, όμως τελικά νίκησε στην παράταση με 76-71. Δύσκολη εντός έδρας νίκη για τη Μακάμπι. 70-68 τη Σιένα.Συγκλονιστική εξέλιξη είχαν τα ματς σε Βελιγράδι και Τελ Αβίβ, καθώς οι αναμετρήσεις της Παρτιζάν με την ΤΣΣΚΑ και της Μακάμπι με την Σιένα κρίθηκαν στο φινάλε.Η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε το έξτρα
πεντάλεπτο της παράτασης για να κάμψουν την αντίσταση της Παρτιζάν, με τον Σόνι Ουίμς να σπάει τα... κοντέρ και να τελειώνει το ματς με 30 πόντους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Τεόντοσιτς με 12.Από πλευράς Παρτιζάν ο Μπογκντάνοβιτς είχε 16 πόντους, ενώ ο Ουέστερμαν σημείωσε 15.Στις λεπτομέρειες πήρε τη νίκη και η Μακάμπι απέναντι στη Σιένα, την οποία νίκησε με 70-68. Ο Χίκμαν με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τη Σιένα ο Κεμπ είχε 16, αλλά στην τελευταία επίθεση των ιταλών έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση,Τέλος, δραματική εξέλιξη είχε και το ματς της Αλμπα με την Ελάν Σαλόν, με τους γερμανούς, πάντως, να παίρνουν τελικά τη νίκη με 74-71. Εξαιρετικός ο Ντιόν Τόμπσον τέλειωσε το ματς με 24 πόντους.