Ζορίστηκε η Ισπανία, αλλά νίκησε και προκρίθηκε πρώτη

Πολύ κακό το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την Κροατία να προσέχει τα μετόπισθεν και να μην ανοίγεται και την Ισπανία να έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά να μην μπορούν ή και να μην θέλουν, να απειλήσουν ιδιαίτερα.Μια καλή ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση του Τόρες στο 22' που απέκρουσε με το πόδι ο Πλετίκοσα και δύο μακρινά σουτ από τους... Σέρχιο Ράμος και Πικέ δεν τα λες και κλασικές ευκαιρίες. Από την άλλη, ένα σουτ του Πράνιτς, που δεν ανησύχησε τον Κασίγιας ήταν η μοναδική εκδήλωση επίθεσης από τους Κροάτες στο πρώτο 45λεπτο.Από την στιγμή που η Ιταλία
είχε ανοίξει το σκορ στο ματς με την Ιρλανία το 0-0 δεν βόλευε τους Κροάτες που πλέον έπρεπε να βγουν μπροστά. Ετσι, άρχισαν δειλά-δειλά να βγαίνουν από το... καβούκι τους και στο 58' έχασαν την ευκαιρία του ματς με τον Μόντριτς να βγάζει τη σέντρα και τον Ράκιτιτς αμαρκάριστο να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Κασίγιας έδειξε την κλάση του αποκρούοντας εντυπωσιακά.Η Ισπανία που με το 0-0 προκρινόταν άρχισε να προσέχει και να μην ανοίγεται και πολύ. Μάλιστα, στο 60', ο Ντελ Μπόσκε έβγαλε τον Τόρες βάζοντας τον Νάβας μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-6-0, δίχως δηλαδή καθαρόαιμο φορ. Ο Μπίλιτς από την πλευρά του τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο τερέν τους Γέλαβιτς και Πέρισιτς αντί των Βίντα και Πράνιτς.Οι Κροάτες στο 78' βγήκαν στην κόντρα με τον Μάντζουκιτς να σεντράρει στον αμαρκάριστο Πέρισιτς που έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Κασίγιας είπε "όχι", ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση οι Ισπανοί βγήκαν στην αντεπίθεση 4 με 2, όμως ο Σρνα έκανε σωτήριο τάκλιν στον Μπουσκέτς. Ο Μπίλιτς έριξε στη μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Εντουάρντο παίζοντας με 3 επιθετικούς προσδοκώντας στο γκολ που θα έδινε τη νίκη-πρόκριση στην Κροατία.Οι Ιβηρες απάντησαν με δύο καλές στιγμές με τους Ινιέστα και Νάβας στο 83' και στο 84', αλλά ο Πλετίκοσα κράτησε το μηδέν για την εστία του, ενώ στο 86' ο Τσόρλουκα πήρε την κεφαλιά προ του Κασίγιας, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το παιχνίδι είχε γίνει... ροκ, με την Ισπανία τελικά να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, ύστερα από μπαλιά του Φάμπρεγκας στον Ινιέστα που έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έδωσε... μισό γκολ στον Νάβας που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1.Ετσι, η Ισπανία προκρίθηκε ως πρωτοπόρος του 3ου ομίλου, με την Ιταλία που νίκησε τους Ιρλανδούς να ακολουθεί και την Κροατία να αποχαιρετά, όπως και ο Σλάβεν Μπίλιτς, που θα συνεχίσει την καριέρα του στη Λοκομοτίβ Μόσχας.