Euroleague: Ήττα για τον Ολυμπιακό στην παράταση από την Μπαρτσελόνα – «Έμφραγμα» σε νεκρό χρόνο

Μία απόφαση των διαιτητών στα 0,5΄΄ για τη λήξη της παράτασης (71-71κ.α.), όταν χρέωσαν φάουλ στον Πετρούσεβ σε προσπάθεια του Πάρκερ από τα 6,75, έκρινε το Game 3 του ΣΕΦ με την Μπαρτσελόνα, η οποία ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας, γράφοντας το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 80-82 από τους Καταλανούς και πλέον τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5) ο Ολυμπιακός

θα έχει ακόμη μία ευκαιρία και πάλι στο ΣΕΦ για να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε πέμπτο ματς, πίσω στη Βαρκελώνη.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες, ενώ για το μεγαλύτερο μέρος και παρά κάποια ξεσπάσματα του Ολυμπιακού, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Γι’ αυτό και κρίθηκε στην… ανυπολεπτομέρεια, αν και οι Ερυθρόλευκοι έχουν κάθε δίκιο να εκφράζουν παράπονα αφού στη φάση του φάουλ που έκρινε το ματς είναι φανερό ότι ο ρέφερι παίρνει πάνω του μία απόφαση, που είναι απολύτως αμφιλεγόμενη.