Μαραθώνιος 2022: Ανατροπή στον τερματισμό - Νικητής ο Πιτσόλης

11:57 13/11/2022 - Πηγή: Star
Ο Χαράλαμπος Πιτσόλης είναι ο νικητής του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, καθώς έκοψε πρώτος την κορδέλα του τερματισμού, με χρόνο 2:23:43.. Ο Πιτσόλης, που ήταν τρίτος στον πετσινό αγώνα, ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά, αφού κατάφερε να προσπεράσει τον περσινό νικητή και φαβορί για φέτος, Κώστα Γκελαούζο στο τελευταίο χιλιόμετρο του Μαραθωνίου. Ο Γκελαούζος δεν μπόρεσε να αναδειχθεί νικητής για 5η σερί φορά και τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 2:24:45. Τρίτος τερμάτισε ο Σταμούλης.Ο
τερματισμός του Γκελαούζου στον Μαραθώνιο - ΕΡΤΣτις δηλώσεις του αμέσως μετά τον τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας, ο μεγάλος νικητής δήλωσε ευτυχισμένος που απέδωσε η τακτική που ακολούθησε στην κούρσα, ενώ, ερωτηθείς πού θα ήθελε να αφιερώσει τη νίκη, ανέφερε τη γυναίκα του, η οποία, όπως είπε, «θα του δώσει το μεγαλύτερο μετάλλιο σε μερικούς μήνες».«Απίστευτο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Η τακτική μου απέδωσε. Νομίζω φαίνεται πόσο χαρούμενος είμαι. Λόγω ζέστης αρχίσαμε αργά, στα δέκα πρώτα χιλιόμετρα. Μετά στις ανηφόρες ήταν λογικό να πέσει κι άλλο η ταχύτητα, αλλά η τακτική μου ήταν καταπληκτική», είπε.Όσο για την προσπέραση στον Γκελαούζο είπε: «Λέω, αποκλείεται να είναι μπροστά μου. Τέσσερις νίκες σερί, δείχνει πόσο μεγάλος αθλητής είναι. Οπότε λέω απίστευτο, είναι μπροστά μου, το 'χω».