2ος: Nίκη παραμονής για Πολυκράτη

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία έκανε ο Πολυκράτης καθώς επικράτησε του Πορφύρα με 74-64 για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου.

Στο πρώτο ημίχρονο Πολυκράτης και Πορφύρας πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη πάτησε γκάζι και βρέθηκε μπροστά με 45-32. Ο Πολυκράτης κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του στο υπόλοιπο του αγώνα και πήρε σπουδαία νίκη. Με αυτή την νίκη ο Πολυκράτης έπιασε τον Πορφύρα στους 19 βαθμούς, καλύπτοντας και την διαφορά

του πρώτου αγώνα (στον οποίο ο Πορφύρας είχε επικρατήσει με 65-61). Να θυμίσουμε ότι ο Πολυκράτης έχει και έναν αγώνα λιγότερο, καθώς η αναμέτρησή του απέναντι στον Εργοτέλη έχει οριστεί για τις 25 Φεβρουαρίου.