Greeks Abroad | Η Σπαρτάκ "πάτησε" την Κίμκι, με καλό Μαυροκεφαλίδη

Την τέταρτή της νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης η οποία επικράτησε της Κίμκι με 74-69 για την VTB League.

H Κίμκι ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου την βρήκε να προηγείται με 17-20. Στην δεύτερη και τρίτη περίοδο οι παίκτες της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης έλεγξαν τον ρυθμό και με οδηγό τους στην επίθεση τον Νταγκίσεβιτς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο η Κίμκι

έκανε την αντεπίθεσή της αλλά δύο βολές του Ζαβόρουεφ 12 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος αύξησαν την διαφορά στους έξι πόντους (70-64) υπέρ της Σπαρτάκ. Το τελικό 74-69 διαμόρφωσε με δύο εύστοχες βολές ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Πρώτος σκόρερ για την Σπαρτάκ ήταν ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς με 20 πόντους. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης φόρτωσε με 12 πόντους το αντίπαλο καλάθι, ενώ μάζεψε και δύο ριμπάουντ.

Ο Κέλβιν Ρίβερς ήταν ο πρωταγωνιστής για την Κίμκι με τους 16 πόντους που πέτυχε και τον ακολούθησε ο Ζόραν Πλάνινιτς με 13 πόντους, τρία ριμπάουντ και επτά ασίστ.