Α ΕΣΚΑ | Ισοφάρισε στην παράταση ο Αρης

Ο Αρης Πετρούπολης με MVP τον Βενιτουράκη επικράτησε με 70-68 της Πεύκης στην παράταση (κ.α 60-60) και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών των πλέι οφ της Α' ΕΣΚΑ.

Πλέον το ποια ομάδα θα ακολουθήσει τον Σπόρτιγκ στην Γ' Εθνική θα κριθεί στο επόμενο παιχνίδι των ομάδων, που θα γίνει στην Πεύκη.

Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Η Πευκη προηγήθηκε με 27-43 στο 23', αλλά ο Αρης

δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ανέτρεψε τα δεδομένα και μάλιστα 23'' πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας πέρασε μπροστά με 59-56. Ο Βενιτουράκης έκανε το 60-58 με 1/2 βολές και ο Τσελεμπής 4'' πριν από τη λήξη, ισοφάρισε σε 60-60 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Πεύκη έκανε το 62-66 στο 43' και αμέσως μετά έχασε λέι απ σε αιφνιδιασμό. Ο Βενιτουράκης με τρίποντο μείωσε σε 65-66 και ο Δήμας έκανε το 65-68 για τους γηπεδούχους. Πάλι ο Βενιτουράκης ισοφάρισε με γκολ φάουλ σε 68-68 και τελικά ο ίδιος ήταν η ώρωας της αναμέτρησης, καθώς με δικό του σουτ από τα 6 μέτρα στα 3,9'' διαμορφώθηκε ο 70-68.