Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Περίπατος στον Βύρωνα για τον Παναθηναϊκό

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός στον Βύρωνα απέναντι στον Αθηναϊκό, σε ένα ματς που ήταν... ντέρμπι μόνο στα χαρτιά. Οι πράσινες νίκησαν με 60-75 στον Βύρωνα και αύριο θα μάθουν αν θα πάρουν και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση μόνο για 25 λεπτά. Ο Αθηναϊκός ήταν πιο φρέσκος με τον Γιώργο Ζευγώλη στον πάγκο του και

με την Βλάνη να πυροβολεί, κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 37-32.

Ομως η διαφορά στην ποιότητα και στις λύσεις φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα και έξω από το καλάθι. Από το 25' και μετά υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο κι έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό σκορ, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε περίπατο για τις φιλοξενούμενες. Πλέον οι πράσινες περιμένουν το μεγάλο ματς Ελληνικό - Πρωτέας για να μάθουν τη θέση τους στο τέλος του πρώτου γύρου. Αν νικήσει το Ελληνικό παίρνουν τον άτυπο τίτλο, αν κερδίσει ο Πρωτέας κλείνει αυτός πρώτος την μισή κανονική περίοδο.

Οσο για τον Αθηναϊκό; Πληρώνει τα λάθη που έκανε στην αρχή της σεζόν... Η έλευση του Ζευγώλη ήρθε με καθυστέρηση και το αρνητικό 4-5 του πρώτου γύρου δεν είναι τιμητικό... Τουλάχιστον με τον νέο προπονητή, θα διορθωθεί η κατάσταση στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-32, 48-57, 60-75

Διαιτητες: Καραβίτης, Παπαγιαννόπουλος

Αθηναϊκός (Ζευγώλης): Γκίβενς 21 (1), Αξιοπούλου 11 (1), Κασάπογλου 4, Βλάνη 14 (4), Παπαμιχαήλ 10, Μοσχοπούλου.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Μαγκλάρα 8, Καλέντζου 11 (1), Γέμελος 22 (3), Κοσμά 9 (1), Ντέλβα 23, Χριστινάκη 2, Καβάσιλα, Χρονοπούλου.